Vývojáři kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0, který konkuruje placené aplikaci Microsoft Office, doufali, že jej uvedou již 13. října, tedy v den 5. výročí, kdy byly zahájeny první práce na programu OpenOffice [celá zpráva]. Kvůli několika významným chybám, které se v aplikaci vyskytly, se tak však nestalo a příchod OpenOffice.org 2.0 se o několik dnů opozdil.

Majitelem licence OpenOffice.org 2.0 je společnost Sun Microsystems, avšak o vývoj programu se stará hlavně mezinárodní komunita z přibližně 60 zemí. Český vývojářský tým vede Pavel Janík, podle něhož je uvedení OpenOffice.org 2.0 přelomovou událostí, protože aplikace "přináší uživatelům novou dimenzi svobody".

Mezi hlavní výhody OpenOffice.org 2.0 počítá Janík jeho "cenu", protože je poskytován zdarma. Za důležitý považuje rovněž formát ODF (Open Document Format), který má sloužit ke snazší komunikaci mezi státní správou, institucemi apod. a jež je podporován Evropskou unií. Jedná se také o tom, že bude přijata jeho ISO norma. Dalším kladem ODF souborů je jejich automatická komprimace, interně jsou pakované programem zip, dodal Janík.

Kompatibilní i s MS Office

OpenOffice.org 2.0 je "mnohem více kompatibilnější" s balíkem Microsoft Office než byla jeho minulá verze. Obsahuje textový editor Writer (obdoba Wordu), tabulkový kalkulátor Calc (obdoba Exlcelu), pro vytváření prezentací slouží Impress (obdoba PowerPointu), kreslící aplikaci Draw a databázový program Base, který je obdobou konkurenčního Accesu.

Kancelářského balíku OpenOffice již bylo staženo kolem 49 miliónů kopií, uvedli jeho tvůrci. O další nárust uživatelů tohoto programu se má postarat vyhledávač Google, který v říjnu podepsal dohodu o spolupráci s firmou Sun Microsystems [celá zpráva]. Internetová komunita rovněž spekuluje, že se Google pokusí vydat vlastní "Google Office" [celá zpráva].

Domovské stránky projektu OpenOffice.org 2.0, tedy www.openoffice.org, ani české stránky www.openoffice.cz v době vydání tohoto článku (18.10, dvě hodiny odpoledne) finální verzi nového kancelářského balíku nenabízejí. Stát by se tak mělo v následujících hodinách.

Download, Homepage, 81,7 MB