Hlavní obsah

Rybičky možná nahradí v domácích akváriích počítačové sestavy

Zajímavý způsob chlazení pro nejvýkonnější počítačové sestavy představili společnosti Intel a Asus. Celou počítačovou sestavu totiž vložili do akvária s objemem 24 litrů. To potom zalili speciálním minerálním olejem, který je okem téměř nerozeznatelný od běžné vody.

Rybičky možná nahradí v domácích akváriích počítačové sestavy

Akvarijní počítačová sestava byla založena na základní desce Asus P5K-E a procesoru Intel Core 2 Duo.

O grafický výkon počítače se stará karta Asus Radeon HD 3650 TOP. Do vínku dostala sestava také dvakrát 512 MB operační paměť Kingston typu DDR2-800.

 

Operační systém Windows byl nainstalován na pevném disku Digital WD800AAJS s kapacitou 80 GB a rozhraním SATA 2. Mimo akvárium byl jen napájecí zdroj a optická mechanika.

Zajímavý způsob chlazení sebou nese pochopitelně také nevýhody. Například pokud budete chtít do počítače přidat další pevný disk nebo operační paměť, bude manipulace s olejem přinejmenším nepraktická.

Dobré chlazení je důležité i u notebooků

V zimě si i ty nejvýkonnější laptopy spokojeně předou na teplotě okolo 30 až 40 °C. Což je přibližně tolik, co běžné stolní sestavy po celý rok. V létě však nastává úplně jiná situace a teplota těch nejvýkonnějších laptopů stoupá až ke smrtelným 80 až 90 °C.

:. Chladící podložka SilverStone SST-NB01B. Zdroj: Archiv

Velice jednoduše se v takové situaci může stát, že notebook prostě odmítne pracovat dál a z přehřátí se v lepším případě jen vypne. V horším případě shoří procesor, grafika nebo nějaký důležitý čip. Účinnou obranou proti přehřátí je chladící podložka. Jak vybrat vhodnou podložku se dozvíte zde.

 

Se zvyšováním frekvence počítače se zvyšuje také výpočetní výkon. Ten je potřebný k tomu, aby v blízké budoucnosti mohly počítače člověka překonat v mnoha směrech, třeba i ve schopnosti uvažovat. Účinné chlazení je základem výkonné počítačové sestavy.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků