Hlavní obsah
Podle odborníků lze z faktu, že počítač mluví jako člověk, vyvodit skutečnost, že jako člověk také myslí. Foto: Profimedia.cz

Počítač už dokáže komunikovat stejně jako člověk

"Samozřejmě modré," nenechal se nachytat otázkou na barvu "svých očí" počítačový program zapojený do nedělního testování technické dokonalosti umělé inteligence na britské Readingské univerzitě. Testu se zúčastnilo 12 dobrovolníků, kteří najednou chatovali s člověkem a s počítačovým programem, aniž věděli, který je který.

Podle odborníků lze z faktu, že počítač mluví jako člověk, vyvodit skutečnost, že jako člověk také myslí. Foto: Profimedia.cz
Počítač už dokáže komunikovat stejně jako člověk

Cílem experimentu bylo, aby počítačové programy, zvané dle vzoru robot třeba "chatbot" nebo "cleverbot", člověka zmátly a přesvědčily ho, že konverzuje s další osobou. A výsledek? Jednomu z programů se podařilo zmást tři lidi, za což si v soutěži Loebnerovy umělé inteligence vysloužil bronzovou medaili.

"V jednu chvíli byl v obou konverzacích humorný prvek. Právě to mě zmátlo víc než co jiného," popsal pro agenturu AP své pocity při testování jeden z dobrovolníků, Ian Andrews. On a jeho kolegové se snažili nachytat protivníka různými úskoky, ptali se na počasí, na současnou finanční krizi nebo třeba na barvu očí.

Některé počítačové programy se nechaly zmást

V nedělní soutěži nezískal žádný z počítačových programů zlatou ani stříbrnou medaili - to by "chatboty" musely zmást víc porotců v delší konverzaci, a to nejen v textové, ale i v audiovizuální formě.

Testování stojí na základech, které položil britský matematik a logik Alan Turing (1912-1954), podle kterého právě konverzace prokáže, zdali je stroj inteligentní, nebo ne. Podle Turinga lze z faktu, že počítač mluví jako člověk, vyvodit skutečnost, že jako člověk také myslí.

Takzvaný Turingův test později zdokonalil americký vědec Hugh Loebner, který pořádá od roku 1991 testování umělé inteligence. A jak se počítačovému programu zvanému elbot, který získal v neděli v Readingu bronzovou medaili, povedlo zmást porotce?

Podle Freda Robertse, který program vyvinul, elbot obloudil některé porotce žerty, ve kterých paradoxně naznačoval, že je stroj. Na otázku jednoho z testujících, jak se dnes má, totiž odpověděl: "Dneska je mi fakt mizerně. Ráno jsem si svou snídani omylem nepolil olejem, ale mlékem, takže mi zrezla, než jsem se do ní stačil pustit".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků