Hlavní obsah
Herní notebook Razer Blade 14 je vybaven novou grafikou GeForce RTX 3080 Ti. Foto: archív výrobce

Na hráče se valí nové notebooky. Co budou umět?

V americkém Las Vegas se v minulém týdnu konal největší počítačový veletrh na světě CES. Na něm výrobci ukázali nové výkonné součástky pro notebooky, díky tomu trh zaplaví stovky nových laptopů.

Herní notebook Razer Blade 14 je vybaven novou grafikou GeForce RTX 3080 Ti. Foto: archív výrobce
Na hráče se valí nové notebooky. Co budou umět?

Celou generaci nových procesorů představila společnost Intel. Nové čipy tohoto výrobce se objeví v noteboocích všech velkých hráčů na trhu – tedy v modelech od HP, Dellu, Lenova, Aceru, Asusu, Gigabytu, Razeru a dalších.

Nová série výkonných procesorů Alder Lake-H obsahuje celkem osm různých čipů. Konkrétně tři středně výkonné modely Core i5, tři výkonné čipy Core i7 a dvě extrémní verze Core i9. Právě poslední zmiňované kategorii byl na akci v Las Vegas věnován největší prostor.

Intel se totiž pochlubil tím, že jeho nová vlajková loď notebookového světa poráží konkurenci od AMD i Applu. V některých konkrétních činnostech má být procesor Core i9-12900HK dokonce o více než 40 % výkonnější než nejlepší modely od konkurence.

Je však nutné dodat, že výsledky srovnávacích testů pochází přímo od Intelu, reálné testy budou k dispozici až po uvedení novinek na trh. A navíc AMD ukázalo na veletrhu CES také nové čipy, které se vcelku logicky v porovnání neobjevily.

Nekompromisní monstrum

To nic ale nemění na tom, že vlajková loď Core i9-12900HK je nekompromisní monstrum. Je to 14jádrový čip, který má šest extrémně výkonných jader a osm úsporných. Pracovat tato novinka dovede při frekvenci 5 GHz. Zachovává si přitom solidní TDP 45 W, což by mělo mít pozitivní vliv na výdrž notebooku při práci bez nabíječky.

Mezi čipy z řady Core i7 se v generaci Alder Lake-H objevují 10- i 14jádrové procesory, taktované na 4,7 či 4,8 GHz v Turbo režimu. TDP zůstává shodné jako u výše zmiňované vlajkové lodi. Core i5 pak zahrnuje 8- a 12jádrové čipy taktované na 4,4 a 4,5 GHz, opět s TDP 45 W.

Nové čipy by se měly objevit v nabídce předních výrobců notebooků již během nadcházejících týdnů. Intel odhadl, že díky čerstvě představeným procesorům bychom se měli dočkat více než stovky nových laptopů.

Výkonné grafiky pro hráče

Ještě více nových notebooků – konkrétně přes 160 – slibuje společnost Nvidia, která na veletrhu CES odhalila dvě grafické karty určené pro laptopy. Novinky se jmenují GeForce RTX 3080 Ti a GeForce RTX 3070 Ti. Po vzoru desktopových modelů s totožným označením, které si odbyly premiéru již v loňském roce, půjde o karty určené pro náročné uživatele, čemuž budou odpovídat také pořizovací cenovky nových notebooků.

GeForce RTX 3080 Ti s 16GB pamětí typu GDDR6 má být vůbec nejvýkonnější herní grafikou v notebooku na světě. V praxi by podle výrobce měla nabízet dokonce vyšší výkon než stolní Nvidia Titan RTX. Cena notebooků s touto kartou bude začínat na 2499 dolarech (54 360 Kč).

Jak již napovídá číselné označení, karta GeForce RTX 3070 Ti bude levnější – a logicky pomalejší. Stroje s touto grafikou by se měly nabízet v obchodech od 1499 dolarů (32 610 Kč). Výrobce přesto slibuje, že tato karta bude až o 70 % rychlejší než RTX 2070 Super pro notebooky, v praxi bude schopná generovat 100 snímků za sekundu při rozlišení 1440p.

První notebooky s novými grafikami by se měly na pultech obchodů objevit na začátku února.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků