Hlavní obsah
 

Dva nové Xboxy přijdou dřív než PlayStation 5

Na nový PlayStation 5 od Sony si budou muset tuzemští zákazníci počkat až do 19. listopadu. Ti, kteří nestihli udělat předobjednávku v září, patrně kvůli velmi vysoké poptávce dokonce až do příštího roku. Konkurenčního Xboxu od Microsoftu se fanoušci dočkají dříve, prodej odstartuje již v úterý 12. listopadu.

 
Dva nové Xboxy přijdou dřív než PlayStation 5

Příští týden by se na pultech tuzemských obchodů měly objevit obě nové konzole od amerického softwarového gigantu. Případní zájemci za Xbox Series X zaplatí 13 499 Kč, levnější verze Xbox Series S bude stát 7999 Kč. Pořídit si jej přitom mohou již nyní v rámci předobjednávky.

Přesně za týden – ve čtvrtek 12. listopadu – odstartuje prodej dvou nových PlayStationů s číslovkou pět v názvu. Platí to nicméně jen pro vybrané státy, do Česka a zbytku světa dorazí konzole nové generace od společnosti Sony až o týden později.

Už nyní je však jasné, že se na všechny zájemce nedostane. Celá řada tuzemských obchodů informovala své zákazníky již v září krátce po startu předobjednávek, že poptávka překonala nabídku. Tedy jinými slovy – konzole se rozebraly tak rychle, že při listopadové premiéře je už žádný z obchodníků pravděpodobně nenabídne.

PlayStation 5 se bude nabízet také ve dvou provedeních. Standardní PlayStation 5 stojí 13 490 Kč, verze bez mechaniky zvaná Digital Edition pak 10 790 Kč.

Představení televizní konzole PlayStation 5 od Sony

Video: archív výrobce

Špičkový výkon

Srdcem konzole Xbox Series X bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny. Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne frekvenci až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 procent výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT.

Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s. Podtrženo, sečteno – Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Případní zájemci mohou počítat také s velmi rychlým úložištěm. Konkrétně bude Xbox Series X vybaven NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, konzole totiž bude využívat speciální proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti.

Nový Xbox Series X

Video: archív výrobce

Menší a levnější

Levnější Xbox Series S vychází designově ze stejného konceptu jako jeho bratříček. Místo černé barvy ale výrobce vsadil na bílou, černý je pouze kruhový větrací otvor na boku. Ve srovnání s Xkem je také novinka daleko kompaktnější – je užší a zároveň také nižší.

Novinka nabídne rychlou SSD jednotku s kapacitou 512 GB. Grafické jádro bude podporovat ray tracing, tedy věrnější grafiku. Konzole bude schopna přirozeněji vykreslovat stíny, světla a odlesky. Výkonu by Xbox Series S měl mít dostatek na hraní v rozlišení 1440p, a to až při 120 snímcích za sekundu. Stejně tak bude konzole nabízet dostatek systémových prostředků pro převod her z full HD na rozlišení 4K (upscaling). Na plnohodnotné hraní ve 4K však bude stavěna spíše konzole Series X.

Oba nové Xboxy vedle sebe (vlevo je verze Series X).

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků