Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

Co notebookům v létě nesvědčí. A co je zaručeně zničí

Vysoké letní teploty notebookům vyloženě nesvědčí, stejně tak ale dokáže tyto přenosné počítače potrápit ostré sluneční světlo či voda. Poradíme, na co dávat v letních měsících u laptopů pozor, aby se zbytečně neničily.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
Co notebookům v létě nesvědčí. A co je zaručeně zničí

Není žádným tajemstvím, že notebooky je potřeba chránit – nebavíme se přitom pouze o antivirových programech, které mají zamezit útokům hackerů a virů. Abychom nepřišli o samotný stroj či cenná data uvnitř, je potřeba myslet u přenosných počítačů na několik dalších důležitých věcí.

Patrně tou nejzásadnější je chlazení. Stolní počítače jsou na velká vedra, kdy se rtuť teploměru šplhá ke čtyřiceti stupňům Celsia, připraveny lépe. Díky větším rozměrům se do nich bezproblémově vejdou výkonnější větráky pro procesor a grafickou kartu i dodatečné chlazení pro operační paměti a pevné disky.

Notebooky jsou na tom hůře. Kvůli kompaktnímu tělu je není možné osadit žádným dalším chladičem. Většina uživatelů navíc přenosný počítač při používání nechává ležet na klíně nebo posteli. Tím se často ucpou otvory pro přívod a odvod vzduchu, které jsou umístěny na spodní straně a na bocích. Ventilátor tak nemá nejmenší šanci přehřáté části uchladit.

S chlazením pomůže podložka

Teplotní čidla uvnitř laptopu sice dokážou při extrémních teplotách okolo 100 °C přístroj automaticky vypnout, to už ale může být pozdě. Testy totiž prokázaly, že teploty nad 60 °C (u pevných disků nad 50 °C) výrazně snižují životnost jednotlivých komponent.

Proto se vyplatí používat speciální podložky, které zajišťují dokonalé proudění vzduchu. Ty dokážou díky výkonnému vestavěnému chladiči snížit teplotu notebooku až o 10 °C.

Přepravu nepodceňovat

Notebook se může poničit i při přenášení. A je jedno, zda se bavíme o zabalení na týdenní dovolenou, nebo o skutečně pouhém přenesení do vedlejšího baráku. Vyplatí se proto používat tašky nebo batohy, které ochrání laptop i při pádu na zem.

Nejlepší je vybírat modely s pevnější konstrukcí a dostatečným polstrováním. Dražší pouzdra jsou dokonce vybavena speciálními inteligentními polštářky, které zmírní následky pádu až o 90 procent. Některé batohy a brašny zase dokážou téměř dokonale ochránit notebook před vodou i vlhkostí.

Extrémně odolná pouzdra je možné pořídit už okolo 1500 korun. Při výběru je vhodné pamatovat na to, že notebook do nich musí přesně pasovat a při přenášení by neměl mít v tašce nikde žádnou vůli. Na obale se zkrátka nevyplácí šetřit.

S vodou si nerozumí

Především dražší notebooky jsou vybaveny technologiemi, které dokážou přístroj ochránit před rozlitými tekutinami a zvýšenou vlhkostí. Takový stroj ale nemá každý. Vhodné je tedy myslet na prevenci – nedávat nápoje vedle notebooku.

Co dělat, když už se podobná nehoda stane? Nejdůležitější je přenosný počítač pohotově obrátit, aby tekutina vytekla, vyndat z něj baterii a odpojit napájecí zdroj. Při polití notebooku je zásadní každá vteřina, proto je nutné jednat velice rychle.

Laptop se pak nesmí zapnout, nikdy totiž nemůžeme vědět, kam přesně tekutina zatekla a jaké škody napáchala.

Přenosný počítač by po nehodě měl zkontrolovat odborný servis. Obyčejná prohlídka a vysušení notebooku vyjde zhruba na tisíc korun. Pokud ale tekutina poškodila některou z komponent, cena opravy se může vyšplhat až na několik tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků