Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Boj o nejlepší televizní konzoli

Letošní rok bude patřit novým herním konzolím, po několikaletém čekání totiž vlastní modely odhalí dva největší hráči – Microsoft a Sony. Oba podniky se přitom budou snažit nabídnout hráčům především špičkový výkon.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Boj o nejlepší televizní konzoli

Je zřejmé, že nové televizní konzole budou hlavním tahákem v druhé polovině roku. Aby jednotliví výrobci ale uživatele co nejvíce navnadili, odhalují nové stroje kousek po kousku. Tak například vzhled nového Xboxu od Microsoftu již není tajemstvím.

Novinka se bude jmenovat jednoduše Xbox, ale bude mít navíc podtitul Series X, a má jít údajně o nejvýkonnější konzoli na trhu, alespoň to tvrdí zástupci amerického softwarového gigantu. Srdcem konzole má být procesor AMD Ryzen s nejnovější architekturou Zen 2, doplněna bude o grafické jádro AMD Radeon Navi s pamětí typu GDDR6.

Konzole bude podporovat rozlišení až 8K, nicméně většinu her bude možné hrát pravděpodobně pouze ve standardu 4K. Rozlišení 8K bude určeno pro multimédia.

Zástupci amerického softwarového gigantu prozradili také to, že konzole bude zvládat snímkovací frekvenci až 120 fps. Podporována bude také variabilní snímkovací frekvence.

Xbox Series X

Foto: archív výrobce

Netradiční vzhled

Vylepšení se má týkat také SSD jednotky. Nový Xbox dá tedy vale zastaralým pevným diskům, díky čemuž bude například spouštění her rychlejší až 40krát. Svižnější by měla být také odezva celého systému.

Vzhled je nicméně v porovnání s předchůdci velmi netradiční. Doposud totiž konzole od amerického softwarového gigantu prakticky vždy připomínaly DVD a Blu-ray přehrávače, které bylo možné snadno umístit do stolku pod televizor.

O titul nejvýkonnější konzole budou soupeřit hlavně Xbox a PlayStation.

Xbox Series X je daleko rozměrnější a má tvar věže tyčící se směrem vzhůru. Sluší se nicméně podotknout, že konzoli bude možné položit vedle TV i naležato. I přesto ale zabere více místa než současná generace.

Už nyní je nicméně jasné, že v letošním roce bude mít nový Xbox zdatného konkurence. Společnost Sony se totiž chystá odhaliv nový PlayStation 5, a ten by měl podle dostupných informací nabídnout také špičkový výkon.

Hry ve 4K rozlišení

Původně se spekulovalo o tom, že konzole bude stačit na rozlišení 8K. To bylo poměrně překvapivé, neboť aktuální top model PlayStation 4 Pro totiž nezvládal všechny hry ani v rozlišení 4K. Šéf herní a zábavní divize společnosti Sony Jim Ryan nicméně upřesnil, že pětka bude zvládat hraní ve 4K při obnovovací frekvenci 120 Hz.

V rozlišení 8K tedy bude patrně možné konzumovat pouze multimediální obsah, případně hrát nějaké jednodušší hry. Připomeňme, že proti standardu 4K nabízí tedy 8K rozlišení čtyřikrát více pixelů, ve srovnání s Full HD je tedy obraz na televizorech nebo monitorech dokonce až 16krát detailnější.

Ryan také potvrdil, že PlayStation 5 bude vybaven moderní SSD jednotkou, podobně jako nový Xbox. Díky tomu bude chod celého zařízení rychlejší, a to od startu přes instalaci aplikací až po spouštění jednotlivých titulů.

Reálnější pocit při hraní

Velkého vylepšení se má dočkat také herní ovladač. Má mít baculatější tvar, což by mělo v praxi přispět k příjemnější ergonomii. Větší je také dotyková plocha uprostřed. Ovladač by měl místo obyčejných vibrací nabídnout haptickou odezvu. Ovladač se tedy bude chvět podle toho, co se bude zrovna dít na obrazovce. Podle šéfa herní a zábavní divize Sony by se díky tomu měl hráč cítit úplně jinak, když se plazí nízkou trávou a když řídí nějaký závodní speciál.

K navození co nejreálnější atmosféry mají přispět také programovatelná tlačítka L2 a R2, u kterých půjde nastavením měnit intenzita stisku. V praxi tak vývojáři budou moci upravit sílu stisku podle toho, co se zrovna odehrává na obrazovce.

Návrh zachycující nový (vlevo) a původní ovladač PlayStationu.

Foto: japonský patentový úřad

Tlačítka L2 a R2 slouží například v automobilových simulátorech namísto pedálů pro brzdu a plyn. Díky nové vychytávce bude možné simulovat intenzitu stisku různých verzí aut tak, jako je tomu ve skutečnosti – ve starších vozech půjdou pedály mačkat hůře, zatímco u novějších snadněji.

V letošním roce by mělo svou první televizní konzoli představit také anglické herní studio Slightly Mad. I tento model bude bojovat o titul nejvýkonnější konzole na trhu. Přesné datum vydání však zatím nebylo, otazník visí také nad pořizovací cenou.

Designový návrh Mad Boxu

Foto: archív tvůrců

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků