Velmi oblíbené grafické karty s jádrem Nvidia GTX 1060 jsou aktuálně v obchodech nabízeny podle Zboží.cz v částkách startujících těsně pod hranicí devíti tisíc korun. Jde přitom o nové kusy s dvouletou zárukou. Totožné karty však překupníci nabízí na bazarech za částky šplhající klidně až k hranici 12 000 Kč.

Na obdobné scénáře je možné narazit také u celé řady dalších karet. Výkonnější modely GTX 1070 a GTX 1080 jsou v obchodech nabízeny za 12 000 Kč, respektive za 14 500 Kč v případě výkonnější verze s osmdesátkou v názvu.

Překupníci, kteří velmi často nakupují v zahraničí, a nabízejí tak své zboží bez záruky, se ale nestydí si za model naúčtovat klidně více než 15 000 Kč v případě GTX 1070 a bezmála 20 000 za variantu GTX 1080.

Podle nejrůznějších diskuzí především na facebookových bazarech je navíc zřejmé, že se překupníkům skutečně daří grafické karty s tisícovými přirážkami prodávat.

Poptávka je vyšší než nabídka

Herních grafických karet je nedostatek, neboť je ve velkém začali v minulých měsících skupovat lidé na stavbu těžařských počítačů. Jedna taková sestava je osazena hned několika kartami a místo hraní her slouží ke složitým výpočtům, jejichž výsledkem je následně zisk virtuálních mincí.

O tom, jak se novodobá zlatá horečka podepisuje na dostupnosti hardwaru, svědčí nejlépe aktuální situace na trhu. Loni například stoupla v souvislosti s největším nárůstem hodnoty bitcoinu poptávka po grafických kartách v meziročním srovnání až o 700 procent.

A situace se příliš nezlepšila ani v letošním roce. "Díky těžení kryptoměn nastal celosvětový problém v dodávkách grafických karet. V této souvislosti pozorujeme značné zvýšení poptávky a nákupu hotových skladových sestav," prohlásila mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Také CZC.cz eviduje růst prodeje grafických karet. "Až do takové míry, že velká část sortimentu je momentálně vyprodaná, a vzhledem ke stavu trhu ve světě se nezdá, že by se tato situace měla v dohledné době nějak výrazně změnit. I tak ale sledujeme možné příležitosti pro nákup zboží v zahraničí, abychom uspokojili poptávku hráčů i 'těžařů'," konstatovala Lucie Vinická z tiskového oddělení CZC.cz.

Obdobná je situace prakticky ve všech obchodech. A to nejen tuzemských, ale také zahraničních.

Těží se pomocí speciálního softwaru

Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít relativně výkonný počítač, do kterého se nainstaluje speciální software. Ten pak počítá předem nastavené výpočty, jejich výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv.

Například těžba nejpopulárnějších bitcoinů je již tak energeticky náročná, že v domácích podmínkách to prakticky není možné.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: