O tom, jak novodobá zlatá horečka nahrává výrobcům hardwaru, svědčí nejlépe aktuální situace na trhu. Loni například stoupla v souvislosti s největším nárůstem hodnoty bitcoinu poptávka po grafických kartách v meziročním srovnání až o 700 procent.

A situace se příliš nezlepšila ani v letošním roce. "Díky těžení kryptoměn nastal celosvětový problém v dodávkách grafických karet. V této souvislosti pozorujeme značné zvýšení poptávky a nákupu hotových skladových sestav," prohlásila mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Obchody hlásí vyprodáno

Také CZC.cz eviduje růst prodeje grafických karet. "Až do takové míry, že velká část sortimentu je momentálně vyprodaná a vzhledem ke stavu trhu ve světě se nezdá, že by se tato situace měla v dohledné době nějak výrazně změnit. I tak ale sledujeme možné příležitosti pro nákup zboží v zahraničí, abychom uspokojili poptávku hráčů i 'těžařů'," konstatovala Lucie Vinická z tiskového oddělení CZC.cz.

Obdobná je situace prakticky ve všech obchodech. A to nejen tuzemských, ale také zahraničních.

Těží se pomocí speciálního softwaru

Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít relativně výkonný počítač, do kterého se nainstaluje speciální software. Ten pak počítá předem nastavené výpočty, jejich výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv.

Například těžba nejpopulárnějších bitcoinů je již tak energeticky náročná, že v domácích podmínkách to prakticky není možné.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]