Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od skutečného světa. Oči tak zpravidla zcela zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí celého systému.

Systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něho. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.

Propojená realita má být kombinací obou výše zmiňovaných způsobů zobrazení. Jak to bude fungovat v praxi? Uživatel si nasadí helmu, která jej sice odizoluje od okolního prostředí, zároveň pomocí speciální kamery RealSense ale bude možné přenést reálné předměty ze skutečného světa do toho virtuálního.

Brýle nesou zatím pracovní název Projekt Alloy.

Brýle nesou zatím pracovní název Projekt Alloy.

FOTO: archív výrobce

Pokud například na stole bude stát skutečně váza, kamera ji bude schopná zhmotnit i ve virtuálním světě. Přestože uživatel bude tedy vidět uměle vytvořený obraz, skutečně bude moci vázu vzít do ruky a přemístit ji například jinam.

Toho je systém schopný právě díky kameře RealSense, která dokáže trojrozměrně skenovat prakticky jakékoliv předměty.

"Propojená realita nabízí podstatně dynamičtější a přirozenější zážitky ve virtuálním světě než kdykoli předtím – a umožňuje zažít věci, které dosud v reálném světě možné nebyly,“ uvedl na akci v San Francisku, kde byla nová technologie odhalena Brian Krzanich, šéf společnosti Intel.

Novinka je zatím známá pouze pod kódovým označením Projekt Alloy. Intel ji nabídne ostatním výrobcům jako otevřenou hardwarovou platformu. To znamená, že ji jednotlivé společnosti budou moci dále rozvíjet a nabízet lidem pod vlastní značkou. Prodej by měl odstartovat v průběhu příštího roku.

Díky speciální kameře brýle budou schopné přenést do virtuálního světa skutečné předměty i další lidi.

Díky speciální kameře brýle budou schopné přenést do virtuálního světa skutečné předměty i další lidi.

FOTO: archív výrobce

Nové technologie lákají i Apple

Nové technologie, které by měly odsunout klasické monitory na druhou kolej, lákají celou řadu dalších výrobců. Vlastní zařízení chystá například i společnost Apple. Šéf amerického počítačového gigantu Tim Cook v rozhovoru pro deník The Washington Post naznačil, že budoucnost vidí v rozšířené realitě. [celá zpráva]

„Rozšířená realita je velmi zajímavá a svým způsobem klíčová technologie,“ prohlásil Cook v reakci na otázku, co dalšího Apple chystá.

Naznačil, že americkému softwarovému gigantu půjde stejně jako v minulosti především o uživatelský zážitek. „Vždy se budeme vracet k tomu, co zákazník od nás chce – a to je uživatelský zážitek, který je bezproblémový,“ konstatoval šéf Applu.

Žádné podrobnosti o chystaném zařízení však prozradit nechtěl. Jisté tak v současnosti není ani to, kdy bude novinka odhalena a kdy se objeví na pultech obchodů.

Na vlastních brýlích pro rozšířenou realitu zvaných HoloLens pracuje již nějakou dobu konkurenční firma Microsoft. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Headset pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens v akci

Zdroj: Microsoft

TIP: Svižný a bezpečný prohlížeč od Seznamu. Upozorní na nové e-maily a pejsek Krasty dá vědět, když zjistí něco navíc.