Hlavní obsah
Logo Twitteru Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Zablokujeme u nás celý Twitter, hrozí Rusko

S ultimátem vůči Twitteru přišel ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Pokud tato mikroblogovací síť nevyhoví do jednoho měsíce požadavkům o odstraňování zakázaných informací, které jsou dány zákonem, bude v Rusku zcela zablokována. Informovala o tom v úterý agentura TASS s odvoláním na náměstka ředitele Roskomnadzoru Vadima Subbotina.

Logo Twitteru Foto: Matt Rourke, ČTK/AP
Zablokujeme u nás celý Twitter, hrozí Rusko

„Dali jsme si na měsíc pauzu a sledujeme reakce společnosti Twitter ohledně odstraňování zakázaných informací. Poté – podle reakce správy sociální sítě – přijmeme odpovídající rozhodnutí," řekl Subbotin.

Zdůraznil přitom, že pokud Twitter nesplní požadavky ruských zákonů, bude Roskomnadzor uvažovat o úplném zablokování sítě na území Ruska.

„Twitter v potřebné míře nereaguje na naše požadavky. Jestli to tak půjde dál, tak za měsíc bude zablokován bez příkazu soudu," řekl Subbotin podle agentury Interfax.

Náměstek ujistil, že všechny sankce budou odvolány, pokud Twitter vyhoví ruským požadavkům.

Twitter prý nereaguje

Roskomnadzor si minulý týden postěžoval, že Twitter nereaguje na nabídku jednání a na požadavky úřadu. Tento měsíc se cenzurní úřad pokusil sociální síť potrestat za ignorování požadavků Moskvy úmyslným zpomalením. Podle nezávislých médií ale tento krok postihl také internetové stránky mnoha ruských úřadů a prokremelských médií.

Twitter v té době uvedl, že má obavy z dopadu ruské akce na svobodu projevu, a popřel, že by umožnil využití sociální sítě k propagaci nezákonného chování, jak tvrdí ruské úřady.

Nynější pohrůžka podle agentury Reuters představuje eskalaci sporu Moskvy s americkými internetovými obry.

Zákon je na straně Roskomnadzoru

Ruští zákonodárci nedávno schválili zákony, které Roskomnadzoru mimo jiné dávají právo částečně či úplně blokovat internetové platformy, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či „diskriminace ruských médií”. Rusko zároveň zvýšilo pokuty pro sociální sítě a webové stránky, pokud „poruší práva ruských občanů na internetu, a to včetně cenzury ruských médií”.

Současně zákonodárci uložili sociálním sítím, aby se zbavovaly nezákonného obsahu, včetně informací vyjadřujících „neúctu ke státu” či výzvy k nepovoleným protestům. Moskvě se rovněž nelíbí, že se Twitter před časem uchýlil k označování některých ruských médií jako „médií spjatých se státem”.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků