Hlavní obsah
Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters

V USA potrvá zákaz politické reklamy na Facebooku ještě měsíc

Zákaz politické reklamy, který zavedla společnost Facebook na svých sociálních sítích v USA po prezidentských volbách z minulého týdne, potrvá ještě měsíc. Podle agentury Reuters to firma oznámila svým zákazníkům.

Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden Foto: Jonathan Ernst, Reuters
V USA potrvá zákaz politické reklamy na Facebooku ještě měsíc

Zákaz je součástí snahy Facebooku bojovat s šířením dezinformací po volbách. Jejich průběh opakovaně zpochybňuje tým prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat výhru demokratického protikandidáta Joea Bidena.

„Ačkoli již řada zdrojů oznámila svoje projekce ohledně vítěze, stále věříme, že je důležité bránit zmatkům nebo zneužívání našich platforem,” píše Facebook v e-mailu zadavatelům reklam. Dodává přitom, že zákaz potrvá ještě alespoň měsíc, ačkoli by se podle společnosti mohly politické reklamy na její sociální sítě vrátit za jistých blíže neupřesněných okolností i dříve.

Zákaz politické reklamy vzhledem k množícím se neověřeným tvrzením o volebních podvodech prodlouží i mateřská společnost Googlu Alphabet. Tento zákaz měl podobně jako v případě Facebooku trvat týden po volbách, jež se oficiálně konaly minulé úterý. Google přitom již dříve uvedl, že zákaz uvolní v závislosti na rychlosti sčítání hlasů a podle toho, zda v zemi například nevypuknou občanské nepokoje.

Omezení stanovená oběma společnostmi přitom začínají dopadat na kampaně před ostře sledovanou dvojicí soubojů o senátorská křesla v Georgii, které rozhodnou o většině v Senátu Kongresu USA.

„Naprosto nás to přivádí k šílenství,” řekl Mark Jablonowski, šéf firmy, která se stará demokratům o digitální marketing. „V podstatě tím drží jako rukojmí celý zbytek politického procesu,” poznamenal republikánský stratég Eric Wilson, podle něhož strach z šíření dezinformací neopodstatňuje plošný zákaz politické reklamy na digitálních platformách. „Tohle je něco, co vyžaduje skalpel, ale oni používají rezavou sekeru,” prohlásil.

Donald Trump v Oválné pracovně

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Podle některých demokratických stratégů přitom zákaz stejně nedokáže zabránit šíření lživých informací na sociálních sítích. V posledních dnech se tam totiž objevuje mnoho nepodložených tvrzení o údajných volebních podvodech, které z velké části iniciuje a posiluje prezident Trump, jenž nechce uznat svou prohru, kterou ohlásilo mnoho respektovaných amerických médií.

Podle listu The New York Times přitom žádný z amerických států dosud neohlásil jakýkoli významnější incident, které by mohl nějak ovlivnit výsledek voleb. Právní experti také opakovaně tvrdí, že žaloby podávané Trumpovým týmem v řadě států v podstatě nemají šanci na to, aby zmařily Bidenovo vítězství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků