Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jakub Kynčl, Novinky

V odlehlých částech Keni šíří internet balony

I obyvatelé odlehlých částí Keni nyní budou mít možnost surfovat na internetu, psát e-maily, vést videohovory či streamovat videa. Umožnit jim to má síť gigantických balonů od sesterské společnosti Googlu, Loon, jež bude ze stratosféry poskytovat 4G připojení k internetu. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Ilustrační foto Foto: Jakub Kynčl, Novinky
V odlehlých částech Keni šíří internet balony

Projekt byl ohlášen už před dvěma lety, nyní ho ale vláda konečně schválila. Úřady chtějí iniciativu urychlit s cílem zlepšit komunikaci v době pandemie. Službu si v testovací fázi dosud vyzkoušelo 35 tisíc zákazníků, přičemž v prvním stádiu projektu budou internetové balony pokrývat oblast o rozloze 50 tisíc kilometrů čtverečních.

Nakonec se nad východní Afrikou bude neustále pohybovat 35 balonů poháněných sluneční energií. Balony se vypouští z USA a do Keni se dostávají pomocí větru. Podle testu služby v terénu balony poskytují rychlost stahování 18,9 Mb/s (megabitů za sekundu) a rychlost odesílání 4,7 Mb/s.

Balony, které šíří internet.

Vývoj Loonu začal jako ambiciózní projekt Googlu v roce 2011. V roce 2018 se společnost spojila s komerční telekomunikační službou Telkom Kenya. Podle generálního ředitele Loonu Alastaira Westgartha se na urychleném odstartování projektu podepsala pandemie covidu-19.

„Jde o kulminaci mnohaleté práce a spolupráce mezi Loonem, Telkomem a vládou,” doplnil. Šéf Telkomu Mugo Kibati uvedl, že jde o „vzrušující milník v poskytování internetových služeb v Africe”, a dodal, že nově budou mít připojení k internetu i Keňané žijící v odlehlých oblastech, kteří dosud tu možnost neměli nebo měli připojení příliš pomalé.

Zazněla však také kritika, že podobné služby by se měly spíše zavádět v jiných afrických zemích, které opravdu nemají dostatečné pokrytí, jelikož v Keni má připojení k internetu 39 milionů z 49 milionů obyvatel. V minulosti byly balony Loon využity po zemětřesení v Peru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků