Hlavní obsah

Mobilní sítě zažily bouřlivý vývoj, první se spustila před 40 lety

30. 6. 2020, 9:11
Novinky, mif

Prakticky celý svět se postupně připravuje na přechod na pátou generaci mobilních sítí označovanou jako 5G. V Česku bude ve vybraných lokalitách komerční provoz spuštěn už ve středu 1. července. Mobilní sítě mají přitom za sebou poměrně dlouhý vývoj, ta první byla spuštěna před více než 40 lety.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Číslování mobilních sítí může působit pro běžné uživatele tak trochu zmatečně. Je to dáno tím, že význam jednotlivých standardů se v průběhu let měnil. Například sítě první generace vůbec nepřenášely data, sloužily pouze k přenosům hlasu v analogové podobě.

Standard 1G začal být používán nejprve v Norsku a Švédsku, a to v roce 1979 – tedy před více než 40 lety. Například v Česku nicméně síť první generace fungovala mezi lety 1991 a 2006, provozoval ji operátor Eurotel.

Poprvé s internetem

Ve stejný čas nicméně již na trhu byla už druhá generace. První sítě standardu 2G se stavěly zhruba od poloviny 90. let. Zásadní rozdíl byl v tom, že data byla šířena již v digitální podobě, kromě hlasu tak prostřednictvím tohoto standardu mohly být odesílány také SMS zprávy.

Vůbec poprvé se také setkáváme s mobilním internetem. Nabízel tehdy rychlost nižší než 20 kbit/s, což je v dnešní době těžko představitelná hodnota. Na načtení obrázků na webu čekali lidé i několik minut.

Sportovní arény a stadiony se promění na chytré. Díky 5G sítím

Vyšší rychlost zařadil mobilní internet až s přechodovou sítí 2,5G, první takové se objevovaly s příchodem nového milénia. Dnešní třicátníci a čtyřicátníci si patrně ještě vzpomenou na pojmy jako GPRS a EDGE – šlo o standardy mobilního internetu, které nabízely tehdy neskutečně vysoké přenosové rychlosti. V případě GPRS až 128 kb/s a u EDGE až 256 kb/s.

Tyto sítě mimochodem v některých lokalitách fungují v tuzemsku dodnes. I když doba pokročila a současné internetové připojení je daleko rychlejší, v místech se špatným pokrytím jsou často lidé rádi, že mají alespoň tento pomalejší standard.

Pro představu: stáhnutí balíku deseti fotek o velikosti 50 MB trvá ve standardu EDGE několik desítek minut. U moderních 4G sítí, které v současnosti představují v tuzemsku to nejlepší, je to otázka necelé minuty.

Zaklínadlo mobilních operátorů

Než se ale dostaneme k sítím čtvrté generace, je třeba představit ještě standard 3G. Ten byl ještě před pár lety bez nadsázky zaklínadlem tuzemských operátorů, kteří lákali na tehdy oslnivou rychlost 2 Mb/s, což se nedalo se standardem EDGE srovnávat. V průběhu času se navíc standard 3G postupně zrychloval.

Žádné internetové balíčky tehdy ale v podstatě neexistovaly, u tuzemských i většiny zahraničních operátorů se platilo za přenesená data. A kredit na předplacenkách mizel s každou načtenou webovou stránkou doslova před očima, případně jsme se na konci měsíce dočkali nepěkně dlouhého účtu za mobilní služby.

Češi mohou využívat rychlý 5G internet

Sítě čtvrté generace, které využíváme dnes a které jsou známé pod označením 4G či LTE, se v Česku začaly pomalu rozjíždět v letech 2012 a 2013. Rychlosti jsou v porovnání s dřívějšími sítěmi dechberoucí – například v Praze je možné bez problémů surfovat po webu při rychlosti přesahující 100 Mb/s.

Sítě 4G jsou tak často dokonce rychlejší než pevné přípojky v domácnostech. Neplatí to samozřejmě pouze pro Česko, ale také pro zahraniční státy. Právě sítě 4G umožnily takový rozmach chytrých telefonů a vysokorychlostního internetu obecně. V tuzemsku i zahraničí operátoři nabízejí vedle datových limitů také zcela neomezený internet.

Revoluce nebo evoluce?

Stejný skok ve vývoji, jaký byl mezi standardy 3G a 4G, má nyní přinést pátá generace mobilních sítí. Uživatelé si polepší opět v rychlosti – během ukázkových testů operátoři naměřili hodnoty okolo 2 Gb/s.

Pevná připojení – například přes pevnou linku nebo kabel – přitom v současnosti nabízejí rychlosti v řádech stovek Mb/s. Na vysoké přenosové rychlosti láká také společnost O2, která jako první tuzemský operátor spustí 1. července 5G internet pro běžné zákazníky v Praze a Kolíně.

O2 spouští v Praze a Kolíně 5G síť.Video: Novinky

Sluší se nicméně zdůraznit, že standard 5G nebude v budoucnu sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři, jsou již dnes běžně k dostání v obchodech.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Číňané již pracují na vývoji 6G sítí

Reklama

Související články

5G sítě otestuje pět českých měst

12. 12. 2019, 16:04

Mobilní technologie 5G budou přednostně testovat města Bílina, Karlovy Vary, Jeseník, Ústí nad Labem a Plzeň. V příštích dvou letech v nich operátoři zavedou...

Výběr článků