Hlavní obsah

Češi se k internetu připojují nejčastěji ze smartphonu, notebooky hrají druhé housle

1. 6. 2020, 12:18
Novinky, mif

Pro připojení k internetu využívají lidé nejčastěji své mobilní telefony, jejich popularita rok od roku roste. V tomto ohledu překonaly smartphony dokonce i notebooky a stolní počítačové sestavy, které hrají až druhé a třetí housle. Vyplývá to z pravidelného průzkumu, který realizovaly společnosti Eset a Seznam.cz.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Chytrý telefon využívá pro připojení k internetu 82 % tuzemských uživatelů. V případě notebooků jde o podíl 68 % a prostřednictvím klasických stolních počítačů se připojuje 53 % lidí. Jak je z řádků výše patrné, celá řada lidí tedy pro přístup k celosvětové počítačové síti využívá vícero různých zařízení.

„Od roku 2016, kdy byl tento průzkum realizován poprvé, stabilně klesá počet Čechů, kteří se k internetu připojují ze stolních počítačů. Naopak se stabilizuje počet uživatelů, kteří se připojují přes telefon a notebook. Letos mírně stoupl počet uživatelů tabletů na 36 %,“ prohlásil Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu.

Zdůraznil přitom, že nárůst počtu uživatelů tabletů může být v letošním roce dán koronavirovou krizí, kvůli které trávili lidé více času doma a připojovali se i z tabletu, který jinak tak často nevyužívají. Zda to tak je, či nikoliv prozradí budoucí průzkum.

Lidé chrání svá zařízení stále méně. Nejhůře jsou na tom mobily

Bezpečnost

Nezapomínat na zabezpečení

Právě s ohledem na větší popularitu chytrých telefonů nicméně bezpečnostní experti připomínají, že lidé zabezpečení svých smartphonů velmi podceňují. Platí to také o tabletech. „V případě tabletů je antivirem chráněná dlouhodobě jen polovina z nich. K mírnému meziročnímu poklesu využití bezpečnostního programu došlo i u chytrých telefonů z 59 % na 57 %,“ přiblížil výsledky průzkumu Dvořák.

„Ačkoli je to mírný pokles, není to dobrá zpráva. Naše telefony často obsahují stejně citlivá data jako počítače. Nejde jen o kontakty nebo fotografie, ale také o aplikace, které používáme. Přitom paradoxně řada bezpečnostních aplikací pro telefony je bezplatná,“ doplnil.

Bezplatné WiFi sítě využívají Češi méně. I díky mobilním datům

Bezpečnost

Veřejné WiFi na ústupu

Naopak pozitivní trend vidí bezpečnostní experti v klesající popularitě veřejných WiFi sítí. V minulosti se již několikrát stalo, že komunikace uživatelů byla ve veřejných sítích odposlouchávána – byly tedy zachyceny například jejich přihlašovací údaje k různým službám. Výjimkou není ale ani to, že útočníci mohou prostřednictvím bezplatných WiFi sítí podstrčit falešné webové stránky, prostřednictvím kterých si pak svoje zařízení nevědomky zavirují.

„V roce 2016 je využívalo 92 % lidí. Vlastní mobilní data využívají pro připojení dvě třetiny uživatelů. Připojení takzvaně přes data je nejbezpečnější varianta, jak mimo domov provádět citlivé operace, jako je placení nebo práce se sociálními sítěmi,“ vysvětlil Dvořák.

Reklama

Výběr článků