Hlavní obsah
Logo bitcoinu Foto: Lucas Jackson, Reuters

Soud v USA poslal na deset let za mříže podvodníka s kryptoměnami

Soud v americkém státě Kalifornie poslal v pondělí na deset let do vězení zakladatele společnosti U.S. Fine Investment Arts (USFIA) Steva Chena. Ten vylákal 147 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč) od investorů, kterým sliboval obstarání kryptoměn. Informovala o tom agentura AP.

Logo bitcoinu Foto: Lucas Jackson, Reuters
Soud v USA poslal na deset let za mříže podvodníka s kryptoměnami

Soudce John Walter v odůvodnění trestu uvedl, že třiašedesátiletý Chen se dopustil podvodu „epických rozměrů” a pomáhal si k tomu „litanií lží”. Na podvod doplatili investoři z více zemí.

Chen vlastnil firmu USFIA mezi lety 2013 a 2015. Firma prodávala falešné investice, takzvané body za akcie, když se s akciemi firmy začalo obchodovat na veřejných trzích, a smyšlenou digitální měnu nazvanou Gem Coins. Chenův podnik tvrdil, že tato měna je kryta doly na těžbu jantaru a dalších drahokamů v USA, Dominikánské republice, Argentině a Mexiku. To ale nebyla pravda.

Podvod má zhruba 72 000 obětí. Ve stylu klasického podvodu zvaného letadlo Chenova firma část získaných peněz využila k vyplacení investorů, kteří se zapojili mezi prvními. Většina jich ale své peníze už nikdy neviděla, uvedly úřady.

„Firma neměla ze své obchodní činnosti žádné významné tržby, s výjimkou prodeje investičních balíčků investorům, kteří byli oběťmi,” uvedla kancelář státního zástupce.

Chen se loni v létě přiznal ke zpronevěře a ke krácení daní. Soud mu nařídil, aby zaplatil téměř 1,9 milionu dolarů finančnímu úřadu, kolik se podaří vrátit investorům, zatím není jasné. Tím se v červenci ještě bude zabývat další soud.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků