Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: mif, Novinky

Apple terčem kritiky. Rusům ukazuje jiné mapy než zbytku světa

Terčem kritiky se tento týden stala americká společnost Apple, když se ukázalo, že ukazuje jiné mapy Rusům a jiné zbytku světa. Spor se přitom týká Krymského poloostrova, který před pěti lety zabralo Rusko Ukrajině. Upozornila na to agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: mif, Novinky
Apple terčem kritiky. Rusům ukazuje jiné mapy než zbytku světa

V roce 2014 ruská armáda po prozápadním zvratu v Kyjevě Krym obsadila. Moskva následně poloostrov anektovala s odvoláním na referendum, které ovšem ukrajinské vedení a západní státy označily za ilegální. Kvůli Krymu tedy panuje mezi oběma státy stále ještě velké napětí.

A jak se nyní ukázalo, ani Apple neví, jak s tímto sporem naložit. Zpravodaj Reuters napsal krymskou metropoli Simferopol do mapové aplikace Apple a do Počasí, na displeji se mu následně v obou případech objevilo „Simferopol, Krym, Rusko“. Zpravodajům agentury v jiných zemích se ovšem při stejném dotazu v těchto aplikacích zobrazilo jen „Simferopol“ bez upřesnění, v jaké zemi město leží.

V Kyjevě a na samotném Krymu uživatelé kontaktovaní agenturou Reuters v aplikacích viděli lokality na Krymu rovněž bez identifikace země.

„Dovolte mi, abych vám to vysvětlil ve vašich termínech,“ napsal na Twitteru v reakci na zprávu agentury Reuters ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. „Představte si, že si stěžujete, že vaše návrhy a nápady, léta práce a kus vašeho srdce ukradne váš největší nepřítel, ale nějaký ignorant zatraceně kašle na vaši bolest. Tak nějak to bolí, když nazýváte Krym ruským územím,“ uvedl ukrajinský ministr.

Evropská unie a Spojené státy neuznávají Krym jako ruské území. V reakci na anexi uvalily sankce na Rusko a na osoby spojené s porušením územní celistvosti Ukrajiny.

Reuters dává změny v dotyčných aplikacích do souvislosti se setkáním zástupců firmy Apple s předsedou bezpečnostního a protikorupčního výboru ruské Státní dumy Vasilijem Piskarjovem. Na webu dolní komory parlamentu se ve středu objevila informace se sdělením Piskarjova, že „Apple splnil své závazky a uvedl programy svých zařízení do souladu s požadavky ruského zákona“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků