Hlavní obsah

USA uvalí sankce na firmu registrovanou v Česku. Kvůli platbám v kryptoměnách

Americká vláda v úterý oznámila, že uvalí sankce na firmu SUEX OTC, která je registrovaná v České republice. Jmenovaná kryptoburza, která podle AP funguje přes pobočky v Rusku, umožňovala nezákonné platby při kybernetických útocích nejméně osmi typů ransomwaru, uvedlo americké ministerstvo financí. Jedná se o první takový zásah proti kryptoburze ve spojení s ransomwarem, který šifruje v napadených počítačích data a následně požaduje po poškozených výkupné.

Foto: Steve Marcus, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Burzy, jako je SUEX, hrají zásadní roli v tom, aby útočníci vybrali zisky z ransomwaru,” uvedl náměstek ministra financí Wally Adeyemo. „Dnešní opatření je předzvěstí našeho záměru odhalit a rozložit nelegální infrastrukturu za těmito útoky,” dodal.

Hackeři používají ransomware k vyřazení systémů, které mohou řídit vše možné od fakturace v nemocnicích až po výrobu. Napadený systém znovu spustí až po obdržení vysokého výkupného, obvykle placeného v kryptoměnách.

SUEX patří mezi nejaktivnější z malé skupiny kryptoburz, které zajišťují většinu praní špinavých peněz pro kyberzločince, napsala na blogu firma Chainalysis, která se zabývá forenzní analýzou blockchainu. Ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení sleduje nezákonné transakce kryptoměn.

Ačkoli je kryptoburza SUEX registrovaná v České republice, fyzicky zde nepůsobí a její provoz zajišťují pobočky v Moskvě a Petrohradě, uvedla dále Chainalysis. V Rusku si uživatelé mohou nechat kryproměnu proplatit v zákonné měně.

Analýza známých transakcí na krytoburze SUEX ukazuje, že více než 40 procent z nich se týkalo nezákonných subjektů, uvedlo americké ministerstvo financí. Zatímco některé burzy jsou zneužívány špatnými aktéry, jiné, jako je SUEX, „usnadňují nezákonné činnosti pro vlastní nezákonné zisky”, dodal rezort v prohlášení.

Jak probíhá útok vyděračského viru?

Útoky vyděračských virů probíhají prakticky vždy stejně. Nejprve zašifrují záškodníci všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Související články

Výběr článků

Načítám