Hlavní obsah

Největší světový producent masa zaplatil hackerům 229 milionů korun

10. 6. 2021, 6:06 – Washington

Největší světový producent masa, firma JBS, zaplatila po nedávném hackerském útoku na servery své divize ve Spojených státech výkupné 11 milionů dolarů (229 milionů Kč). Informoval o tom list The Wall Street Journal. Útok pomocí vyděračského softwaru ransowmare americké úřady připisují ruské skupině kyberzločinců.

Foto: 123rf.com

ilustrační obrázek

Článek

„Bylo velice bolestné zaplatit zločincům, ale udělali jsme to kvůli našim zákazníkům,” uvedl šéf americké pobočky brazilského potravinářského gigantu JBS Andre Nogueira.

Výkupné zaplacené v bitcoinech má podle něj zaručit, že americké zpracovatelské závody už nebudou muset čelit hrozbě dalších odstávek. Koncem května bylo kvůli útoku mimo provoz pět největších závodů JBS na území Spojených států.

Rusko a USA řeší společně hackerský útok na JBS, potvrdil Rjabkov

Bezpečnost

Podobný incident zasáhl v květnu i ropnou společnost Colonial Pipeline. Ta už dříve oznámila, že pachatelům útoku vyplatila více než čtyři miliony dolarů (přes 80 milionů Kč) ve snaze urychlit odstranění následků.

Šéf Colonial Pipeline: Zaplatit výkupné po kyberútoku bylo správné

Bezpečnost

Jak probíhá útok vyděračského viru?

Útoky vyděračských virů probíhají prakticky vždy na chlup stejně. Nejprve zašifrují záškodníci všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Reklama

Výběr článků