Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pichi Chuang, Reuters

Hackerem se může stát kdokoliv. Stačí pár tisíc korun

V dnešní době se může stát hackerem doslova kdokoliv. Nepotřebuje k tomu žádné hluboké znalosti počítačových sítí, ani nemusí neustále hledat nové bezpečnostní trhliny v různých programech. Jak upozornil server The Hacker News, stačí k tomu pár tisíc korun.

Ilustrační foto Foto: Pichi Chuang, Reuters
Hackerem se může stát kdokoliv. Stačí pár tisíc korun

Již více než dva roky jsou největší hrozbou podle bezpečnostních expertů vyděračské viry. Škodlivé kódy označované souhrnným nástrojem jsou totiž velmi sofistikované a dokážou v počítači nadělat velkou neplechu.

Kdo by si ale myslel, že je po celosvětové počítačové síti šíří výhradně ti nejprotřelejší počítačoví piráti, byl by na omylu. Na černém internetovém trhu si je může – podobně jako zbraně či drogy – koupit prakticky kdokoliv.

Vyděračský virus připravený na míru

Podle serveru The Hacker News se na černém trhu běžně nabízí například ransomware zvaný Karmen. Případní zájemci si jej mohou koupit od rusky hovořící skupiny DevBitox za pouhých 175 dolarů, tedy v přepočtu zhruba za necelých 4400 Kč.

Takto zakoupený nezvaný návštěvník je přitom přímo připravený na útok, stačí jej tedy jen nasměrovat na předem zvolenou oběť. Žádné další hlubší znalosti počítačové problematiky nejsou potřeba.

Útok škodlivého kódu Karmen přitom probíhá úplně stejně jako v případě dalších vyděračských virů. Ty nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Výkupné neplatit

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Uživatelé se přesto na podobné útoky mohou připravit. Stačí dodržovat základní doporučení bezpečnostních expertů, díky kterým zbytečně nezvaným návštěvníkům neotevřou zadní vrátka do svého počítače.

Jak se bránit proti vyděračským virům?
Neotvírejte přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů.
Pravidelně zálohujte svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.
Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.
Pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy. Znesnadníte tak práci počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.
Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace.
Nepoužívejte programy, pro které již výrobce ukončil podporu. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků