Oznámení přišlo poté, co byl v úterý v Kanadě zadržen v Kazachstánu narozený Karim Baratov, který měl kanadské občanství. Je jedním z najatých hackerů. Druhým je Alexej Balan, který patřil k nejúspěšnějším hackerům a čelí už dvěma starším obviněním kvůli útokům na nevadské a kalifornské technologické firmy z let 2012 a 2013. Byl ve vazbě v Řecku, ale vrátil se do Ruska.

Obviněnými agenty FSB jsou Dmitrij Dokučajev a jeho nadřízený Igor Susčin. Dokučajev ale byl podle agentury Interfax loni zatčen v Moskvě kvůli obvinění z vlastizrady, neboť údajně předával informace CIA. S FSB se rozhodl spolupracovat, aby unikl stíhání za podvod s bankovní kartou.

Obvinění byla výsledkem dva roky dlouhého vyšetřování sanfranciské pobočky FBI.

Zástupci amerického ministerstva spravedlnosti instalují plakát se vyhlášeným pátráním po Igoru Šuščinovi

Zástupci amerického ministerstva spravedlnosti instalují plakát se vyhlášeným pátráním po Igoru Šuščinovi

FOTO: Yuri Gripas, Reuters

Při útoku se FSB pokoušela získat informace ze zpravodajských důvodů, zaměřovala se novináře, disidenty a americké vládní představitele. Hackerům umožnili využít útoku pro své obohacení

Obvinění se se týká hackerského útoku, podvodu na síti, ukradení tajných dat a hospodářské špionáže.

Útok na Yahoo měl být součástí širšího kybernetického útoku na Spojené státy. Hackeři jednali podle sdělení ministerstva spravedlnosti na základě příkazů ruských agentů. Podle FBI se jednalo o jedny z největších kybernetických zločinců a závažnost činu zvyšuje to, že do něj byla zapojena FSB.

FBI hledá v souvislosti s hackerským útokem i agenta FSB Dmitrije Dokučajeva

FBI hledá v souvislosti s hackerským útokem i agenta FSB Dmitrije Dokučajeva

FOTO: Yuri Gripas, Reuters

Obvinění ale v případě agentů FSB zřejmě vyzní do prázdna, protože obě země nemají uzavřenou dohodu o vzájemném vydávání lidí podezřelých z páchání trestných činů, upozornil list The Washington Post. Podle amerických představitelů ale bude obvinění a sankce působit odstrašujícím účinkem. Navíc, občas stíhaní lidé vyjíždějí do zemí, kde mohou být dopadeni.

Ukradená miliarda účtů

Loni v září firma oznámila, že v roce 2014 byla z jeho serverů odcizena data z 500 miliónů účtů. V prosinci pak zástupci Yahoo potvrdili, že při dalším útoku z roku 2013, jenž byl vůbec největší v historii, byla odcizena více než miliarda přihlašovacích údajů. [celá zpráva] Yahoo dosud neuvedla, zda oba útoky souvisely. Útoky také měly dopad na prodej hlavního podnikání Yahoo komunikačnímu gigantovi Verizon. [celá zpráva]

Odcizené informace mohou podle vyjádření podniku zahrnovat jména, e-mailové adresy, telefonní čísla, data narození a takzvané ověřovací otázky a odpovědi na ně.

Služby Yahoo využívá podle serveru expandedramblings.com každý měsíc miliarda lidí. E-mailovou schránku má na tomto serveru 280 miliónů lidí, z toho 81 miliónů jich je z USA.

List The Washington Post upozornil, že se tento útok nevztahoval k hackerskému útoku na Demokratickou stranu ani možného vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb, zdůraznil deník.