Zotročovat jednotlivé počítače pomáhal kyberzločincům škodlivý kód známý jako Redirector.Paco, který internetem putuje už od roku 2014. Šířil se zpravidla jako příloha nevyžádaného e-mailu nebo odkaz v různých chatech a na sociálních sítích.

Napadené stroje pak útočníci zapojovali do jednoho obrovského botnetu, tedy do sítě zotročených počítačů, které zpravidla slouží k rozesílání spamu nebo útokům typu DDoS. Počítačoví piráti však v tomto případě botnet využívali k něčemu úplně jinému, pomocí něj vydělávali nemalé peníze.

Kontrolovali internetový provoz

Napadené stroje totiž používali k tomu, aby mohli ovládat jejich internetový provoz. Tak byli schopni na pozadí skrytě navštěvovat tisíce různých internetových stránek na každém jednotlivém PC, díky čemuž pak inkasovali peníze za zobrazovanou reklamu.

Bezpečnostní experti antivirové společnosti Bitdefender odhadli, že se jim podobným způsobem podařilo zotročit na milión počítačů. S ohledem na to se tak dá celkem snadno odhadnout, že s pomocí botnetu si vydělali přinejmenším několik jednotek nebo klidně i desítek miliónů dolarů.

Přesnou částku se však bezpečnostním odborníkům, kteří se případem zabývají, nepodařilo zjistit.

Z řádků výše je patrné, že se kyberzločinci snažili pracovat co nejdéle v utajení, aby uživatelé infiltraci škodlivého kódu neodhalili. Přišli by tak o cenný zdroj příjmů.

Virus útočil i v Evropě

Podle Bitdefenderu pocházela většina zotročených počítačů z Indie, Malajsie, Řecka, Spojených států, Itálie, Pákistánu, Brazílie a Alžírska. Není však vyloučeno, že se škodlivým kódem mohly nakazit také stroje tuzemských uživatelů, protože virus se objevil v některých evropských státech.

Bezpečnostní experti připomínají, že hackerům většinou usnadňují práci samotní uživatelé svým chováním. Podceňují totiž základní bezpečnostní pravidla – například klikají na přílohy v nevyžádaných e-mailech, případně neinstalují pravidelně aktualizace jednotlivých programů a operačního sytému.

Z toho všeho jsou pochopitelně kyberzločinci schopni těžit. A vydělávat díky tomu klidně i velké peníze…