Švédské tajné služby budou od nynějška bez soudního příkazu moci prohlížet a zkoumat mezinárodní hovory a faxové a e-mailové zprávy. Podle kritiků představuje toto v Evropě nejrozsáhlejší povolení odposlechů vážné ohrožení občanských svobod. Zákonu se dostalo hanlivého přízviska Big Brother a vyjadřují se k nim i různé světové organizace.

„Zavedením těchto opatření následuje švédská vláda příklad vlád od čínské, saúdskoarabské až po americké, které jsou ostře kritizovány kvůli odposlouchávacím programům,“ prohlásil Peter Fleischer z Googlu.

Ke kritikům se přidal i bývalý šéf tajné služby Saepo Anders Erikson, který se domnívá, že norma ohrožuje individuální svobody. „Myslím si, že ten zákon by měl být přepsán,“ řekl.

Podle vládního kabinetu bylo ale přijetí zákona nezbytné k zajištění národní bezpečnosti v době, kdy se technologie stále častěji využívají k plánování útoků na veřejné cíle. Vláda slibuje, že bude filtrovat domácí komunikační kanály a ty přeshraniční. Někteří odborníci ale tvrdí, že to nebude dost dobře možné.