Kilo, mega, giga...

Nenechte se zmást předponou "Giga" v názvu reproduktorů. T20 jsou ve skutečnosti zástupci menších dvoupásmových stereofonních reproduktorů určených k použití s počítačem nebo notebookem. Rozhodně nejde o soustavu schopnou ozvučit obývací pokoj, avšak pro osobní potěšení při práci jsou dimenzované akorát.

Maximální výkon celého uskupení činí 28W RMS. Sedíte-li tedy metr od malých "té dvacítek", regulátor hlasitosti stejně zůstane vždy daleko před polovinou svého maxima. Výhoda vyššího výkonu reproduktorů je menší zkreslení v typické poslechové hlladině.

Balení

Sestava je balena v relativně malé papírové krabici, která je však patřičně vypolstrována a vyztužena. Rozbalování tak trvá delší dobu, ale na to si už zákazníci Creativu zvykli.

Kromě samotných šedočerných ozvučnic objevíte uvnitř také externí napájecí zdroj, dva audiokablíky pro propojení s počítačem a MP3 přehrávačem a nechybí ani redukce z koaxiálních kabelů na 3,5mm jack.

První dojem je důležitý

Vzhled reproduktorů určitě nenechá nikoho na pochybách, že jde o kvalitnější a patřičně oceněný setík. Černé tělo reproduktorů s šedým (nikoliv stříbrným) čelem působí přinejmenším elegantně. Dva měniče jsou překryty průzvučnou tkaninou, ale není problém je osvobodit. T20 potom vypadá ještě o kus lépe.

Na pravém reproduktoru nalezneme jednak ovládací prvky a potom také nezbytné konektory. K ovládání slouží tři světle šedé potenciometry, kterými se GigaWorks zapínají, reguluje hlasitost a ovládají basy a hloubky - samozřejmě zvlášť.

Pod knoflíky se uhnízdily dvě zdířky typu 3,5mm jack. Jedna slouží k připojení sluchátek a do druhé můžete připojit třeba MP3 přehrávač nebo jakýkoliv jiný zdroj zvuku. Logika zde funguje následovně: Pokud jsou připojena sluchátka, reproduktory nehrají, a pokud je připojen MP3 přehrávač zepředu, hlavní vstup zvuku je neaktivní.

Na zadní straně našly své místo zbývající konektory pro připojení druhého reproduktoru, zdroje napájení a hlavní vstup pro zvuk. Zbývá ještě pohled shora - do útrob reproduktoru zde zasahuje jakýsi bassreflexový nátrubek, který by měl Creativům dopomoci k solidnějšímu podání hlubších tónů.

Hudební přednes

Malé rozměry sice naznačují, že basy nebudou na reproduktorech příliš slyšet, ale i tak je nízké spektrum solidně pokryto. Výrobcem udávané dno 50Hz není až tak nepravdivé, horší je to už se stropem 20kHz.

I přes koncepci dvou měničů starajících se o svá pásma jsem byl podáním vysokých tónů zprvu značně zklamán. Postupem času, kdy se reproduktory trochu rozehrály, sice barevnosti přibylo, ale zkrátka to nebylo ono. A nápomoc ekvalizéru k lepším výsledkům také nevedla.

Zato středy jsou opravdu ozdobou GigaWorks T20. Často mám problém rozumět slovům v anglických písničkách, ale tady byly vokály mnohem čistší než u konkurenčních reproduktorů. Poslouchat například kytaru v podání Suzan Vega bylo opravdu potěšením.

Zvuk orientovaný okolo středů s relativně dobrou hloubkou je vhodný také pro filmy. GigaWorksy byly schopné i na vzdálenost 2,5 m zprostředkovat solidní zvukovou kulisu. Výkony těchto malých bedniček jsou rozhodně lepší, než kdejaké reproduktory LCD a plazmových obrazovek.

Hodnocení

GigaWorks T20 rozhodně neoplývají nijak výjimečným zvukovým projevem. Jenže, kvůli malé konkurenci ve sféře lepších stereofonních reproduktorů k počítači mnoho konkurence nemají. To samozřejmě platí pro případ, že hledáme reproduktory shodné velikosti a podobné kvality zpracování.

Creative GigaWorks T20 pořídíte přibližně za 2 000 Kč s DPH. Vzhledem ke kvalitě zpracování, konektivitě a příjemnému zvuku bych cenu hodnotil jako mírně nadnesenou. Nic to však nemění na faktu, že jde o dobré reproduktory.

Alternativy

Když se porozhlédneme mimo dimenze T20, na výběr tu máme ještě M-Audio StudioPro3, Genius HF 2.0 a Redstar RS-214. A zatímco Genius i Redstar mají srovnatelný přednes, ale horší zpracování, studiovky M-Audio prozměnu vyšší cenu (+ 500Kč) a značně funkcionalistický design.