Hlavní obsah
Lambethský palác Foto: Profimedia.cz

Knihovna 300 let ukrývala rukopis Alžběty I.

Rukopisný text královny Alžběty I., poslední panovnice z rodu Tudorovců, jež v letech 1558 až 1603 vládla Anglii a Irsku, se po třech stoletích našel v knihovně Lambethského paláce, oficiálního sídla arcibiskupa z Canterbury v Londýně.

Lambethský palác Foto: Profimedia.cz
Knihovna 300 let ukrývala rukopis Alžběty I.

Jedná se o 42stránkový překlad Letopisů římského historika Tacita o vysoké politice. Při svém bádání na něj narazil literární vědec, jehož zaujal specifický druh papíru, který u dvora v poslední dekádě 16. století používal jen vybraný okruh lidí.

„Na dvoře byl pouze jediný překladatel, jemuž současníci přisuzovali překlady Tacita, tím, kdo u překladů používal stejný papír jako při soukromé korespondenci, byla královna,“ řekl BBC objevitel John-Mark Philo.

Jako doklad mu posloužily i iniciály G. B, objevující se také v dopisech Alžběty I., jíž byla údajně historie starověku koníčkem.

Královna měla neúhledné písmo

Text sepsal písař, doplňují ho však poznámky a opravy prokazatelně královniným, ne právě úhledným písmem.

„Čím výše jste byli na společenském žebříčku v tudorovské Anglii, tím nevzhlednější mohlo být vaše písmo. V očích královny to byl problém ostatních, aby ho rozluštili,“ vysvětlil Philo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků