Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Zaměstnanci s nemocemi z povolání by si měli polepšit

Navýšení penzí, k němuž dojde od ledna, bude mít dopad i na lidi, kteří kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání nemohou plně vykonávat svou původní profesi a je jim tak dorovnávána výplata. Od stejného období by se jim totiž měl zvýšit i průměrný výdělek, ze kterého je dorovnání vypočteno, a to o 1,3 procenta a 300 korun. Tedy o stejnou částku, o jakou bude růst procentní výměra důchodů.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Zaměstnanci s nemocemi z povolání by si měli polepšit

Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, který vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Odůvodnilo to jednak navýšením penzí, jednak i změnami ve vývoji mzdové úrovně a životních nákladů. Státní rozpočet to u institucí, které nepodléhají zákonnému pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, vyjde na 445 tisíc korun, a pojišťovny, které náhrady jinak vyplácejí, na 58,6 milionu korun.

Dorovnání rozdílu

Výpočet náhrady za ztrátu na výdělku se provádí tak, že se vychází z průměrné mzdy před vznikem škody a z výdělku dosahovaného po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu. Pokud je jeho příjem nižší než před úrazem nebo počátkem nemoci, pak zaměstnavatel musí tento rozdíl dorovnat.

„Dojde-li u poškozeného ke zvýšení dosahovaného výdělku nebo zvýšení invalidního důchodu, sníží se mu poskytovaná náhrada,“ uvedlo ministerstvo.

Obdobnou úpravu obsahuje zákoník práce i pro pozůstalé po zaměstnancích, kteří zemřeli v důsledku práce. Pokud musel živit jednu osobu, krátí se náhrada na polovinu jeho průměrného platu, pokud více, tak na osmdesát procent.

Nařízení ještě musí projít připomínkami a musí ho schválit vláda. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o pravidelnou každoroční valorizaci, projde návrh pravděpodobně beze změn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků