Hlavní obsah
Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny na pražských Vinohradech (ilustrační foto) Foto: Milan Malíček, Právo

Jako banky? Pojišťovny by chtěly místo zdanění investovat do národního fondu

Pojišťovny chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb místo zdanění s dopadem na klienty. Ve středu o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP). Reaguje tak na návrh vlády, která připravuje zdanění technických rezerv pojišťoven.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny na pražských Vinohradech (ilustrační foto) Foto: Milan Malíček, Právo
Jako banky? Pojišťovny by chtěly místo zdanění investovat do národního fondu

Ministerstvo financí tvrdí, že jde o odstranění nesystémové výjimky pro sektor pojišťoven. Návrh rozpočtu na příští rok už se zdaněním rezerv počítá.

„Od začátku upozorňujeme na fakt, že zdanění technických rezerv bude mít přímý dopad na budoucí výplaty klientů s životním pojištěním. Na jednoduchém příkladu průměrné smlouvy životního pojištění se ukazuje, že částka, o kterou klienti kvůli tomuto zdanění v průměru přijdou, je nezanedbatelných 3400 Kč,” uvedl výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

S úpravou zdanění technických rezerv počítá vládní daňový balíček, který je ve Sněmovně ve třetím čtení. Balíček především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, zasahuje však i do dalších daňových zákonů. Především opoziční poslanci navrhované změny ve zdanění pojišťoven kritizují.

Pojišťovny s podobnou výzvou poprvé přišly už v červenci. Jejich zástupci v dopise Sněmovně uvádějí, že chtějí s vládou a poslanci najít kompromis. „Takovým může být pravidelná investice do Národního rozvojového fondu,” stojí v dopise.

Do Národního rozvojového fondu se zavázaly investovat miliardy největší tuzemské banky. Memorandum o zřízení fondu podepsaly s vládou premiéra Andreje Babiše v září. Soc. dem by raději uvalila na banky sektorovou daň, to ale hnutí ANO odmítlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků