Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Jak vybrat vhodnou pojistku proti rakovině

Zatímco ještě před pár lety bylo obtížné se proti rakovině pojistit, v současné době je samostatné pojištění rakoviny v nabídce většiny pojišťoven. Podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor?

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Jak vybrat vhodnou pojistku proti rakovině

V České republice žije v současnosti zhruba půl miliónu pacientů se zhoubnými nádory. Každý rok je navíc nově diagnostikováno téměř 80 tisíc zhoubných novotvarů.

„Rakovina přitom znamená výrazný zásah do života člověka, a to mimo jiné v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti a ve zvýšených nákladech na kvalitní léčbu. Na tuto skutečnost reagují i pojišťovny a zájemcům umožňují sjednat samostatné pojištění rakoviny, které potřebné finanční prostředky zajistí,” uvedl Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trust.

Nabídky pojišťoven se liší

V nabízených pojistkách proti rakovině jsou ale výrazné rozdíly, například v rozsahu pojištění (na jaké typy rakoviny se pojištění vztahuje) či v tom, jak tuto nemoc samy pojišťovny definují.

Základní odlišnost spočívá v tom, co konkrétně má klient pojištěno. Obvykle se pojištění vztahuje pouze na rakovinu prsu a pohlavních orgánů. Rakovina ale postihuje i řadu jiných orgánů, například trávicí a močové ústrojí, dýchací ústrojí, štítnou žlázu, kůži a podobně.

„Pouze některé pojišťovny, například Allianz, NN či VZP, umožňují sjednat komplexní krytí (nikoliv jen rakovinu pohlavních orgánů či prsou). Širší rozsah mají i pojistky České pojišťovny a ČSOB Pojišťovny, které základní nabídku rozšiřují alespoň o rakovinu tlustého střeva a konečníku,” upozornil Šídlo.

Veškeré druhy rakoviny bývají zahrnuty i v rámci životního pojištění formou pojištění závažných onemocnění, kde je však vyšší cena, neboť jsou kryty i další diagnózy, jako je infarkt či mrtvice.

Rozsah onemocnění

Dalším rozdílem v nabízených produktech je definice rakoviny. Přísné pojišťovny peníze vyplatí jen při nejvážnějších formách, kdy je vyžadováno radikální operační řešení či dlouhodobá léčba.

Moderní pojistky však tuto podmínku zmírňují a pro klienta produkt vylepšují. Vyplatí totiž určitou částku i v případě rakoviny v počátečním stádiu (tzv. in-situ), kdy se nádorové buňky ještě nešíří a nevznikly tak metastázy. „I v tomto případě jsou totiž peníze potřebné, neboť i tato méně vážná forma rakoviny vyřadí člověka na určitý čas z práce. Navíc, pokud není poskytnuta kvalitní léčba v počátku, může se nemoc ještě více rozvinout,” uvedl Šídlo.

Pět rad, jak se dobře pojistit proti rakovině
  1. Volte komplexní pojištění, kde je zahrnuta rakovina všech orgánů, nejen pohlavních. Nelze předvídat, jaký typ rakoviny vám hrozí a jaký nikoliv. Příčiny vedoucí k rakovině ještě nejsou zcela probádané.
  2. Podle pojistných podmínek pojišťoven není rakovina jako rakovina. Vyhněte se produktům, které mají přísnou definici rakoviny, tedy pojišťují jen rakovinu v pokročilém stádiu a do výluk přidávají například veškeré melanomy.
  3. Dejte přednost produktům, které zahrnutí i rakovinu v počátečním stádiu (in-situ) a případně premaligní stavy, které mohou vést k nádorovému bujení.
  4. Připojištění závažných onemocnění v rámci životních pojistek mohou často nabídnout širší rozsah krytí, než samostatné pojistky rakoviny. Do vašeho výběru tedy zahrňte i tato pojištění.
  5. Nezajímejte se pouze o pojištění rakoviny. Důležité je být zajištěn i pro případ jiných nemocí. Důležité je mít pojištění invalidity. Ta totiž může být způsobena celou řadou nemocí, nejen rakovinou, a nejvíce ohrožuje vaši schopnost výdělečné aktivity.

Některé pojišťovny do krytí zahrnují i tzv. premaligní stavy, které výrazně zvyšují pravděpodobnost, že člověk v budoucnu onemocní rakovinou. Jde například o myelodyplastický syndrom (onemocnění krvetvorby, které může vyústit v akutní leukémii) či primární polycytémii (přemnožení červených krvinek). Některé z těchto nemocí zahrnují do pojistného krytí například pojišťovny Aegon a Uniqa.

Výše odškodnění

Pojistné produkty pojištění rakoviny se od sebe liší i ve výši možného odškodnění za tuto diagnózu. Pojistná částka sjednaná ve smlouvě, která může činit i několik miliónů korun, je vyplacena jen v nejvážnějším případě nemoci.

U rakoviny v počátečním stádiu vyplácejí pojišťovny jen určité procento z této částky, obvykle pouze 10 či 20 procent. Nejvíce štědrá je v tomto ohledu ČSOB Pojišťovna, která vyplatí 50 procent. I při diagnóze méně vážné rakoviny je u této pojišťovny možné získat až dva milióny korun. Platí jen pro vybrané typy rakoviny, jako je například rakovina prsu či děložního čípku.

Rakovinu děložního čípku v počátečním stádiu umožňuje pojistit i pojišťovna Uniqa, a to na 30 procent sjednané částky ve smlouvě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků