Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Bez daně už je i první koupě bytu v rodinném domě

První koupě bytu v rodinném domě je od začátku listopadu osvobozena od daně z nabytí nemovitých věcí. Toto osvobození se dosud týkalo pouze první koupě bytů v bytových domech a celých rodinných domů.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Bez daně už je i první koupě bytu v rodinném domě

Na rozdíl od lidí, kteří kupují byt v bytovém domě nebo celý rodinný dům, rodiny, které si pořizovaly byt v rodinném domě, musely kvůli chybě v legislativě daň platit. A i lidé, které finanční úřady před několika lety samy ujišťovaly, že jsou od placení daně z nabytí nemovitých věcí stejně jako ostatní vlastníci bytů osvobozeni, nakonec museli na zpětně vyměřené dani doplácet desetitisíce až statisíce korun. Tato daňová diskriminace byla nyní odstraněna.

Čeští zákonodárci se před pěti lety rozhodli, že nepřímo podpoří mladé rodiny osvobozením od daně z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitostí) ve výši čtyř procent z ceny nemovitosti při první koupi bytu či rodinného domu v době do pěti let od kolaudace.

Senátoři, kteří schválili zákonné opatření, si ale nevšimli, že je tu také stavební zákon. A ten rozlišuje mezi bytem v bytovém domě a v rodinném domě. Na problém jako první upozornilo Právo už v březnu 2017. Rodinný dům může mít podle předpisů nejvýše tři byty.

Daň z nabytí platí od roku 2016 kupující, předtím ji hradil prodávající.

Osvobození od daně pro první koupi bytu v rodinném domě přinesla novela poslance ANO Karla Raise, který upozorňuje na to, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech. Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům.

Návrhy na zrušení celé daně neprošly

Hrubý dopad svého návrhu na státní rozpočet Rais odhadl na 85 až 100 milionů korun ročně.

ODS ve Sněmovně navrhovala daň z nabytí zcela zrušit, nebo ji alespoň snížit.
Piráti chtěli vložit do zákona svůj návrh, který by zavedl sníženou dvouprocentní sazbu daně z nabytí u nemovitostí s cenou do čtyř milionů korun.

U nemovitostí o vyšší ceně by se dvě procenta platila ze dvou milionů a čtyři procenta z částky nad dva miliony. Tyto návrhy ale nezískaly většinu a Sněmovna je neschválila.

Rovněž Senát posléze navrhl celé zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí zrušit. Ani tento návrh posléze Sněmovnou neprošel. Ročně se na této dani vybere víc než deset miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků