Češi rádi pomáhají, obzvlášť pokud jde o rodinu a dobré přátele. V rámci pomoci si pak na sebe ochotně nechávají přepisovat majetek, nemovitosti, ale také hypotéky a dluhy.

Do problémů vás může například dostat i poskytnutí vašich osobních údajů osobě, kterou považujete za blízkou. Hlídejte si proto, komu a s čím pomáháte, ať nedopadnete jako Kristýna, která podpořila kamarádku, ale sama se tak dostala do dluhové spirály.

Nechala na sebe napsat půjčku 30 tisíc korun

Když Kristýna poskytla své osobní údaje kamarádce Lucii, byla přesvědčená, že sobě neuškodí a jí navíc pomůže. Lucie ji totiž v tíživé finanční situaci poprosila o pomoc, sama už jednu půjčku měla, ale nutně potřebovala druhou. Kristýna jí vyšla vstříc a souhlasila s tím, že půjčku 30 tisíc korun nechá napsat na sebe.

Kristýna na pomoc Lucii přistoupila pod podmínkou, že kamarádka opravdu bude dluh splácet. V bance proto při sjednávání půjčky uvedla jinou korespondenční adresu – Luciinu, protože pravidelná úhrada splátek bude na ní.

„Lucie splácela první čtyři měsíce, pak se na to ale vykašlala. Dluh tedy čím dál více rostl a já jsem o tom neměla vůbec ponětí,“ svěřila se Právu Kristýna. Banka totiž upomínky posílala na jinou adresu, než Kristýna ve skutečnosti bydlela. Pohledávka se tak časem dostala až k soudu, který již Kristýnu dohledal.

Pokud se rozhodnete svým přátelům pomoci, musíte dohlížet na to, zda váš dlužník skutečně pohledávku splácíVladimír Vachel  

Rok po podepsání smlouvy o úvěru Kristýna s překvapením zjistila, že se kamarádka mezitím odstěhovala do Anglie a dluh už vůbec neřešila. Mezitím se nesplacená částka navýšila o úroky z prodlení, soudní poplatky a náklady exekutora. Dluh se tak vyšplhal na 68 tisíc korun.

Kristýna sama je v současné době bohužel v nelehké finanční situaci. Je svobodná matka a jejím jediným příjmem je nízký rodičovský příspěvek. Nemá tak na úhradu adekvátních splátek a bojí se exekuce.

Dlužník i věřitel zároveň

Kristýna doplatila na svou důvěru kamarádce a neošetřila si její případnou platební neschopnost. Dala na její slovo, že bude splácet.

„Kristýna se dostala do dvojí pozice – stala se nejen příjemcem úvěru – tedy dlužníkem vůči finanční instituci, ale také věřitelem Lucie, která jí dluží peníze,” uvedl pro Právo Vladimír Vachel z inkasní společnosti EOS KSI.

„Pokud se rozhodnete svým přátelům nebo rodině pomoci, jako to učinila Kristýna, nesmíte zapomínat nejen na svou pozici dlužníka, ale také dohlížet na to, zda váš dlužník skutečně pohledávku splácí. Je dobré situaci nepodcenit jako Kristýna, která v kavárně lehkomyslně nadiktovala své osobní údaje, ale připravit si i řešení na míru v případě, že by něco přestalo fungovat,” dodal.

Ideální je sjednat si s člověkem, kterému se rozhodnete finančně pomoci, smlouvu doplněnou o zajištění, například ve formě směnky, která následně umožní rychleji zahájit řízení vůči dlužníkovi.