Hlavní obsah

Mladí lidé se vrhají do půjček – stále více ale nezvládají jejich splácení

17. 8. 2015, 11:20
Právo, Jakub Svoboda

Mladí Češi se čím dál více zadlužují hned po dosažení plnoletosti, často kvůli věcem, které ani nutně nepotřebují. Mnoho z nich poté nezvládá vypůjčené peníze vracet.

Foto: Profimedia.cz

Úvěrovou smlouvu je možné uzavřít už v 18 letech a banky na tyto potenciální klienty cílí.

Článek

„Mladí lidé v České republice neváhají řešit nedostatek financí žádostí o spotřebitelský úvěr. Úvěrovou smlouvu již minimálně jednou v Česku podepsala více než pětina mladých lidí mezi 18 a 22 lety,“ píše se v závěrech studie společnosti TNS pro Evropskou komisi.

Čtvrtina z těchto respondentů uvedla, že se zadlužila kvůli pořízení elektroniky, čtvrtině úvěr pomohl k financování studia.

„Tato věková kategorie je riziková, ať už z důvodu nedostatečných zkušeností, nestabilní pracovní situace, nebo tendence k impulzivním rozhodnutím,“ komentoval to Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

„Češi se zadlužují napříč věkovým spektrem, přibývá ale mezi nimi mladých lidí. Ti neumějí hospodařit, často si půjčují na zbytečnosti a také častěji bankrotují,“ řekl Právu Jan Malý z veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI).

Průměrný věk lidí, kteří žádají o osobní bankrot, se podle Malého snižuje. „Zatímco v předchozích letech žádali o oddlužení zpravidla lidé ve věku kolem 35 let, dnes se průměrný věk žadatelů snížil na 28,“ upřesnil.

Chtějí mít vše hned

Spotřebitelský úvěr si podle průzkumu TNS vzal každý třetí Čech mezi 18 až 35 lety a přibližně stejné množství mladých lidí o něm do budoucna uvažuje. Nejčastěji s jeho pomocí financují nákup automobilu (25 procent), domácích spotřebičů (19 procent) nebo počítače a jiné elektroniky (17 procent).

Podle Malého si Češi berou nejvíce půjček ve chvíli, kdy se začínají osamostatňovat. „Například úvěrovou smlouvu je možné uzavřít už v 18 letech a banky na tyto potenciální klienty cílí. U mladých lidí je navíc nebezpečí v tom, že chtějí co nejdříve mít především vlastní bydlení, nemají trpělivost a jsou připraveni se okamžitě výrazně zadlužit jen proto, aby měli domácnost kompletně vybavenou,“ upozornil Malý.

Podle poznatků VPI je ve věku do 30 let až 75 procent žadatelů o půjčku. Tu si často berou lidé ve finanční tísni, mnohdy však i s vědomím, že ji nebudou moci splácet.

Často vědí, že půjčka je nad jejich síly

„Problémem jsou právě mladí dlužníci, kteří si na sebe naberou více půjček, než jsou schopni splácet. Není výjimkou, že si mladí lidé vezmou půjčku, aby mohli splácet tu předešlou. A kolotoč dluhů začíná. Pro mnohé dlužníky je potom jediným řešením vyhlášení osobního bankrotu,“ varoval Malý.

Jak dodal, mnoho mladých lidí si bere půjčky na věci, které pro ně nejsou nezbytně nutné. Nejvíc obvykle utrácejí o dovolených a před Vánocemi.

Spotřebitelské úvěry umožňují pořídit si na dluh auto, televizi nebo dovolenou bez dlouhého čekání.

Před lehkovážným zadlužováním však varují už i zástupci finančních ústavů. „I když si člověk bere úvěr na menší částku, stále se jedná o významné finanční rozhodnutí, které může ovlivnit jak žadatele, tak i jeho okolí. Proto je třeba přistupovat k výběru spotřebitelského úvěru obezřetně, volit mezi ověřenými poskytovateli a také zvážit účel samotného úvěru,“ apeloval na spotřebitele také výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Reputace poskytovatele je přitom podle průzkumu až to poslední, podle čeho se spotřebitelé při výběru rozhodují. Nejdůležitější je pro ně výše měsíční splátky (43 procent), nejnižší RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů (40 procent), a výše úrokové sazby (37 procent).

Průzkum pro Evropskou komisi rovněž odhalil slabiny v celkové informovanosti a obezřetnosti mladých Čechů při výběru spotřebitelského úvěru. Ti, kteří o něj zažádali, si většinou vystačili pouze s informacemi přímo od poskytovatele (71 procent), zároveň však více než čtvrtina (26 procent) přiznává, že je pro ně obtížné porozumět smluvním podmínkám.

Nijak vysoká není ani znalost základních práv týkajících se spotřebitelského úvěru – velmi dobře je zná pouze 17 procent dotazovaných.

Nejnižší je povědomí o možnosti odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Odborníci se shodují v tom, že za neschopností mladých lidí dobře hospodařit je vedle špatných příkladů z rodin jejich nedostatečné vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.

Může se vám hodit na službě Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Půjčky nesplácí 290 tisíc Čechů

19. 3. 2015, 8:56

Půjčky a úvěry nesplácí celkem 290 tisíc Čechů. Splátku bance nebo úvěrové společnosti tito dlužníci neposlali již více než tři měsíce a úvěr jim byl tzv....

Výběr článků