Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: www.sxc.hu

Tradeři by o Vánocích měli odpočívat

Vánoce už pomalu klepou na dveře a celý svět se chystá na klidné prožití svátků. Dokonce i měnový trh, který je celý rok pod 24hodinovým drobnohledem investorů, bude během zimních svátků odpočívat a čerpat nové síly. Naprostá většina obchodníků stráví svátky rozbalováním dárků, ochutnáváním cukroví a návštěvami rodin. Jsou však i tací, kteří se i na konci roku chystají obchodovat, a právě těm je věnován tento článek o strastech vánočního investování.

Ilustrační foto Foto: www.sxc.hu
Tradeři by o Vánocích měli odpočívat

Faktem je, že o Vánocích obvykle není co na finančních trzích obchodovat. Banky, fondy i investoři si v klidu užívají zasloužené dovolené po náročném roce. Trh se tak stává méně likvidním, čímž forex ztrácí svoji hlavní přednost.

Raději než se pouštět do těžce kontrolovatelných obchodů během Vánoc je lepší věnovat se studiu. Během svátků budete mít čas vyčistit si hlavu a naplánovat si vaše obchodní kroky pro příští rok. Profesionální obchodníci využívají tyto volné dny také k vyhodnocování svých minulých obchodů, a to jak ziskových, tak i ztrátových. Na trzích totiž často platí stejné pravidlo jako v životě, a tedy že "historie se opakuje". Zkuste si tedy vzít k ruce výpis svých obchodů a odůvodněte si vaše vstupy, nebo případně vaši neúčast v trhu. Poznačte si, proč a na základě jakých pohnutek jste se letos při svém obchodování rozhodovali, a uvědomte si, zda vám tato strategie ve výsledku fungovala. Deník obchodníka, často přehlížená pomůcka tradera, vám jistě otevře oči a umožní vám podívat se na věc střízlivěji a s odstupem, a tím vám v příštím roce pomůže navýšit potenciální zisky.

Trhy se během svátků chovají nepředvídatelně. Trápí je totiž špatné obchodní podmínky, které bychom si měli blíže specifikovat.

Nízká likvidita

Důvod nízké likvidity je prostý. Všichni velcí hráči jsou na dovolené a užívají si vánoční nálady. Nikdo nenakupuje ani neprodává. Dokonce i tzv. marketmakeři, neboli tvůrci trhu, to jednoduše "zabalí", vypnou své počítače na burzách a stráví čas s rodinou. Nemáme tedy v trhu žádnou spřízněnou duši, která by byla schopná trh nakopnout a poslat ho o 200 pipů nahoru.

Nízká volatilita

Nízká volatilita jde ruku v ruce s nízkou likviditou. Na trhu tak neuvidíte žádné pohyby ani záchytné trendové body, kterých bychom se mohli chopit. Trh si kráčí do strany. Nemá zájem dát někomu vydělat. Nepokoušejme se tedy jít proti němu a na poslední chvíli dohnat vše, co jsme přes rok zameškali.

Nákladovost

S nízkou volatilitou a likviditou souvisejí i větší náklady, a to v podobě vyšších spreadů (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou finančního aktiva). Je to proto, že nabídka s poptávkou se extrémně rozcházejí a vy si budete muset připlatit, abyste našli protistranu ke svému obchodu. Proto si znovu kladu otázku, proč si raději nepřidat salát s řízkem při sledování Mrazíka než se snažit zbohatnout v nákladnějších podmínkách.

Nepředvídatelnost trhu

Díky výše zmíněným podmínkám se ceny finančních aktiv mohou pohybovat velmi nečitelně. Celý den mohou zůstat v 15bodovém pohybu do strany, z ničeho nic vyskočit o 100 bodů a pak pokračovat dále do strany. V těchto podmínkách nelze aplikovat žádnou obchodní strategii, protože nemáte šanci předpovídat, co se stane. Nezapomeňte ani na vaše automatické obchodní systémy. Ty jsou obvykle založeny na běžných tržních podmínkách a tato výjimečná situace by mohla způsobit velké ztráty.

Odpočinek

Největším problémem obchodníků není trh, ale jejich nekonečná snaha být pořád v trhu. To vede k naprostému vyčerpání a zoufalosti. Zamyslete se nad tím, jak moc jste obchodování v průběhu roku obětovali a kolik času jste tím strávili. Naberte dech, vezměte si k ruce nějakou pěknou knihu a relaxujete. Přinese vám to novou energii do příštího roku.

Tak jako se celý rok těšíme na Vánoce, budou se trhy po nich těšit na vás. Jediné trhy, kterých je potřeba se nyní účastnit, jsou ty vánoční na náměstích po celé republice. V příštím roce bude stejné množství obchodních příležitostí jako letos a vzhledem ke snaze světových ekonomik pracovat na svých problémech můžeme očekávat, že rok 2013 bude ještě hojnější.

Zbývá už jen popřát klidné prožití vánočních svátků a mnoho obchodních úspěchů do nového roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků