Obchodní týden odstartoval poměrně klidně. V pondělí nebyly zveřejněné žádné důležité makroekonomické ukazatele a měnový pár tak nebyl vystaven žádným výrazným výkyvům. Nakonec zakončil denní obchodní seanci lehce v plusu, kdy korigoval ztráty z předchozího týdne. Ty byly způsobeny nespokojeností investorů z toho, že summit EU nepřinesl žádná nová řešení evropské dluhové krize.

V úterý se ale situace dramaticky změnila a euro začalo výrazně oslabovat. Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila ratingy pěti španělských autonomních oblastí, což vedlo k růstu úroků španělských dluhopisů. Negativní sentiment na měnovém páru EUR/USD  přetrvával i odpoledne, kdy španělská centrální banka zveřejnila svůj odhad růstu HDP v třetím kvartále. Předpokládá, že tamní ekonomika opět poklesne, a to o 0,4 procenta. Španělské hospodářství by tak zaznamenalo již pátý mezičtvrtletní pokles v řadě.

Ve středu dopoledne euro vůči americkému dolaru pokračovalo v poklesu. Tentokrát to způsobila špatná makroekonomická data z Německa. To je nyní považováno za nejsilnější ekonomiku eurozóny, a proto jakýkoliv ekonomický indikátor naznačující ztrátu jeho odolnosti vůči krizi je investory vnímán velmi negativně. Tím hlavním zdrojem pesimismu bylo zveřejnění ukazatele německé podnikatelské důvěry. Ta v říjnu opět klesla. Jde tak o šestiměsíční sérii propadu podnikatelské důvěry v řadě. Tento indikátor vyplývá z průzkumu zhruba 7000 německých firem a slouží jako vodítko budoucího vývoje německého hospodářství.

Odpoledne pak nastal obrat a euro začalo posilovat. Postaral se o to prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Ten před dolní komorou německého parlamentu obhajoval nákup dluhopisů problémových zemí. Toto vystoupení bylo přijato německým parlamentem překvapivě pozitivně. Pro ECB je velmi důležité, aby Bundesbanka podporovala její strategii a nestavěla se proti ní, až se pak program spustí a ECB skutečně začne dluhopisy nakupovat.

Po pozitivně přijatém vystoupení Maria Draghiho euro ve čtvrtek dopoledne po dvoudenním oslabování zamířilo vzhůru. Další zpráva přišla ve čtvrtek z Řecka. To se domluvilo se svými věřiteli na nových úsporných opatřeních, která mají zajistit, že země bude nadále dostávat zahraniční pomoc, kterou potřebuje, aby se vyhnula bankrotu. Atény získaly rovněž od věřitelů více času na snížení rozpočtového deficitu, ke kterému se zavázaly, když letos získaly druhý záchranný balíček ve výši 130 miliard eur.

Odpoledne se opět situace změnila. Pozitivní data z USA způsobila, že euro své zisky neudrželo a odpoledne šlo směrem dolů. Zdá se, že výsledky kvantitativního uvolňování pomalu vyplouvají na povrch, kdy příjemně překvapil jak trh práce, tak výrobní sektor.

Dnes euro po výborných čtvrtečních datech z USA pokračuje v cenovém oslabování. Je přirozené, že odvrátit tento negativní sentiment mu nepomohla ani španělská míra nezaměstnanosti, která v předchozích 3 měsících dosáhla závratných 25 procent.

EURUSD_týdenní vývoj

EUR/USD týdenní vývoj, hodinový graf

FOTO: www.bossa.cz