Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Zlevnění benzínu brání pumpaři

Ceny ropy na světových trzích sice klesly od června už o více než 30 procent, ovšem motoristé u českých čerpacích stanic čekají na prudké zlevnění stále marně. Brání tomu vysoké marže prodejců.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Zlevnění benzínu brání pumpaři

„V minulých týdnech byly marže asi o jednu korunu na litr pohonných hmot vyšší, než je dlouhodobý průměr. V současnosti je to asi padesát haléřů na litr,“ řekl ve čtvrtek Právu analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Benzín Natural 95 se nyní v ČR prodává v průměru za 35,56 koruny a nafta vyjde na 35,23 Kč za litr. Pokud by marže obchodníků klesly na standardní úroveň, platili by motoristé méně než 35 Kč.

Barel (159 litrů) severomořské ropy Brent se v tomto týdnu nakupuje na ropných trzích už za méně než 80 dolarů, bezmála o třetinu laciněji než před pěti měsíci. Ceny benzínu se však přesto od června v ČR snížily jen o 1,50 Kč, tedy o pouhých pět procent.

Mezi pumpami jsou velké cenové rozdíly

Od pumpařů změnu strategie ani teď čekat nelze. „Do dvou týdnů klesnou ceny benzínu i nafty asi o dvacet haléřů,“ očekává Tomčiak. Mezi jednotlivými pumpami však existují obrovské cenové rozdíly. „Například v Praze je nyní rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější pumpou pět korun na litru,“ uvedl analytik.

Značné rozdíly jsou i mezi jednotlivými kraji. Nejlevnější benzín a naftu tankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je benzín přibližně o 1,50 Kč levnější než v Praze a nafta dokonce o dvě koruny.

Z okolních zemí mohou čeští motoristé ušetřit pouze v Polsku, a to docela výrazně. Benzín tam totiž vyjde o dvě koruny levněji než v České republice a nafta o 2,40 Kč. Naopak Německo nebo Slovensko jsou, zejména co se týče benzínu, ještě dražší než Česko.

Kolik stojí benzín a nafta ve vybraných zemích
 Natural 95
Nafta
Česko
35,56
35,23
Francie
39,64
36,21
Itálie
47,72
44,65
Maďarsko
35,05
36,60
Německo*
41,16
36,48
Norsko
50,04
46,39
Polsko
33,47
32,94
Rakousko
37,92
35,43
Slovensko
39,36
35,76
* Natural 98. Ceny jsou v korunách
Zdroj: ÚAMK, CCS

Obrovský přebytek nabídky nad spotřebou

Důvodem snížení světových cen ropy je podle Tomčiaka obrovský přebytek nabídky nad spotřebou. Ropný kartel OPEC proto v říjnu snížil svou produkci o 0,2 miliónu barelů na 30,25 miliónu barelů denně.

„Libye v současnosti spouští těžbu na svém největším poli, což může do konce listopadu zvýšit produkci této země o dalších 300 tisíc barelů denně. Také Spojené státy dodávají vice ropy a tamní produkce se podle ministerstva energetiky USA vyšplhala na 8,97 miliónu barelů denně, což je nejvíce od roku 1983.
Rusko, které je největším producentem ropy na světě, dodává na trhy téměř rekordní objem této suroviny, a to i navzdory sankcím ze strany Evropské unie a USA,“ připomíná Tomčiak.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává pro letošní rok nejpomalejší tempo růstu poptávky po této komoditě od roku 2009.

Letos předpokládá nárůst spotřeby ropy o 650 tisíc barelů denně, což je o 250 tisíc barelů méně proti zářijovému odhadu. Důvodem je ochabování ekonomického růstu ve světě. Zejména Evropa je na pokraji nové recese, která by přinesla pokles spotřeby pohonných hmot.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků