Hlavní obsah
Bezpečnostní prověrky zaměstnanců elektráren jsou nutné pro vstup do některých prostor. Foto: JE Temelín

Zaměstnanci jaderných elektráren mají prověrku

Téměř tři tisíce pracovníků jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech prošlo prověrkou Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Bez tohoto dokumentu by nemohli vstoupit do nejdůležitějších částí elektráren. Tento krok je nezbytný pro bezpečnost obou jaderných provozů.

Bezpečnostní prověrky zaměstnanců elektráren jsou nutné pro vstup do některých prostor. Foto: JE Temelín
Zaměstnanci jaderných elektráren mají prověrku

„Od ledna potřebuje bezpečnostní prověření Národního bezpečnostního úřadu každý pracovník, který vstupuje například na blokové a nouzové dozorny nebo do obou kontejnmentů. V Temelíně se jedná o 36 míst, do kterých mohou vstoupit pouze lidé s prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu,“ upozornil mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Povinnost se přitom vztahuje nejen na zaměstnance elektrárny, ale i pracovníky dodavatelů. Prověrku vydává NBÚ na pět let, kdy na vydání rozhodnutí má 75 dní od podání žádosti. Zaměstnanci přitom musí například NBÚ doložit veškerý svůj majetek, příjmy a to i několik let nazpět.

„Úspěšnost se pohybuje na velmi vysoké úrovni. Začali jsme s nimi v roce 2017 a získalo ji více než 99 procent našich zaměstnanců, kteří o ni požádali,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika.

„Za obě jaderné elektrárny to bylo 1916 lidí, další více než tisícovka prověrek se týkala dodavatelů,“ upřesnil s tím, že další pracovníci budou žádat průběžně. Půjde ale o maximálně desítky lidí v průběhu roku.

Navíc do prostor, kam mohou vstoupit lidí jenom s prověrkou, instaluje ČEZ bezpečnostní prvky a zavádí nejpřísnější režimová opatření. Celý systém se aktuálně testuje, do ostrého provozu vejde po novém roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků