Hlavní obsah
Vývoj zahraničního dluhu Foto: Martin Havelka, Novinky

Zahraniční dluh Česka dosáhl koncem března téměř 4,4 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky vzrostl v letošním prvním čtvrtletí o 11,5 miliardy korun a ke konci března činil 4,367 bilionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byl vyšší o 67,5 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 81,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z předběžných údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Vývoj zahraničního dluhu Foto: Martin Havelka, Novinky
Zahraniční dluh Česka dosáhl koncem března téměř 4,4 bilionu Kč

Tři čtvrtiny zahraničního dluhu připadaly na soukromý sektor. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, které zahrnují jak závazky vlády, tak i soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

Podíl vládních úřadů na celkovém zahraničním dluhu činil ke konci března 17,6 procenta. Dluh vládního sektoru se v prvním čtvrtletí zvýšil kvůli nárůstu objemu dluhopisů držených zahraničními investory.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů byly nejvíce rozšířenou formou dluhového financování vklady a dluhopisy. V souhrnu tvoří 53,8 procenta zahraničního dluhu.

Analytik: Zadluženost vzrostla za intervencí ČNB

„Zadluženost ČR zahrnuje všechny finanční závazky státu, ČNB, bankovního a podnikového sektoru vůči zahraničí. Tato zadluženost se výrazně zvýšila v době trvání intervenčního režimu, kdy se Česko stalo cílem řady spekulantů,“ podotkl ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Dodnes zde peníze, které sem v té době přišly a které ČNB vykoupila za nově ‚vytištěné‘ koruny, zůstávají. Do takzvaného zadlužení se totiž započítávají i vklady a jiné pohledávky nerezidentů v tuzemských bankách, a právě tyto peníze tvoří 42 procent celého dluhu České republiky,“ dodal.

Peníze ze zahraničí získává i podnikový sektor, jde o cca 39 procent celkového dluhu země. Důvodem mohou být jednak vnitropodnikové úvěry u firem pod zahraniční kontrolou nebo prostě jen fakt, že úvěry třeba v eurech mohou být pro tuzemské firmy výrazně výhodnější než ty korunové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků