Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump opouští Bílý dům cestou na výroční Konferenci konzervativní politické akce Foto: Jim Bourg, Reuters

Vyhnout se americkým clům? Spojené státy sdělily Evropské komisi své podmínky

USA podmiňují případnou výjimku pro Evropskou unii z nových cel na dovoz oceli a hliníku množstvím požadavků. Američané už své podmínky sdělili Evropské komisi, uvedl server německého týdeníku Der Spiegel. EU by se podle nich měla mimo jiné zavázat, že se letos z jejích členských států do USA nevyveze více oceli než v loňském roce.

Americký prezident Donald Trump opouští Bílý dům cestou na výroční Konferenci konzervativní politické akce Foto: Jim Bourg, Reuters
Vyhnout se americkým clům? Spojené státy sdělily Evropské komisi své podmínky

USA dále požadují, aby EU rozšířila protekcionistická opatření proti dovozu čínské oceli. Přitom již v loňském roce Evropská komise uvalila cla na dovoz za tepla válcované oceli z Číny, která se prodávala za údajně výrazně nízké „dumpingové“ ceny.

Američané požadují i záruky, že země EU posílí vojenské kapacity, uvedl Der Spiegel.

Seznam požadavků měl přetlumočit americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer eurokomisařce pro obchod Cecilii Malmströmové při jednání v Bruselu.

Dva týdny po podpisu

Americký prezident Donald Trump minulý týden ve čtvrtek podepsal výnos o uvalení cel na dovoz oceli ve výši 25 procent a hliníku ve výši 10 procent, které mají vstoupit v platnost za 15 dní od podpisu. Výjimku přiznává Kanadě a Mexiku, další státy prý mohou následovat. [celá zpráva]

Evropští představitelé již druhý den v reakci na Trumpovy výroky hovořili o možných protiopatřeních. Mezi stovkou výrobků by mohly být nejen průběžně zmiňované motocykly značky Harley-Davidson nebo americký bourbon, ale i jachty, kosmetika či rýže.

Kromě odporu obchodních partnerů Trump čelí i nevoli představitelů své vlastní strany v Kongresu. „Jsme extrémně znepokojeni důsledky obchodní války a vyzýváme Bílý dům, aby v realizaci tohoto plánu nepokračoval,” vzkázal po své tiskové mluvčí republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků