Hlavní obsah
Pohled do vnitřní části modulu pro reaktor AP1000 americké společnosti Westinghouse vyrobený ve Vítkovicích. Foto: Petr Sznapka, ČTK

Vítkovice ukázaly osmitunový modul pro elektrárnu Temelín

Firmy ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ve středu v Ostravě představily ukázkový modul pro elektrárnu AP1000, který by vyráběly, pokud by společnost Westinghouse Electric Company získala zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Pohled do vnitřní části modulu pro reaktor AP1000 americké společnosti Westinghouse vyrobený ve Vítkovicích. Foto: Petr Sznapka, ČTK
Vítkovice ukázaly osmitunový modul pro elektrárnu Temelín

Americká společnost Westinghouse si v moravskoslezském regionu vyhlédla 28 firem, které by se na dodávkách pro Temelín mohly podílet. Podle představitelů Westinghouse by firmy vyráběly a instalovaly většinu hlavních strukturálních a mechanických modulů elektrárny.

"Máme vytipované, že potenciál zapojení českých firem je až 70 procent na celé zakázce," řekl ředitel Westinghouse v ČR Pavel Janík. Firmy podle něj mají možnost být zapojeny do dodavatelského řetězce i při jiných zakázkách.

Osmitunový zkušební kus vyráběla několik měsíců společnost Vítkovice Power Engineering. Modulů má být celkem 77, musí do sebe perfektně pasovat. Budou součástí objektu pro manipulaci s jaderným palivem.

"Když se přiveze palivo, někde se musí uskladnit, vyhořelé se musí uskladnit a tohle vlastně tvoří rám toho objektu," řekl ředitel Vítkovice Power Engineering Kamil Kučera.

Vítkovice jsou připraveny i na nový tendr

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní také česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dva ze tří členů konsorcia vlastní firma Rosatom, s níž mají Vítkovice rovněž podepsané memorandum. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, předloni z tendru ČEZ vyřadil. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale nedávno uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu elektrárny je nyní jeho zrušení.

Pokud by se na Temelín vypisoval nový tendr, Vítkovice by na to podle Kučery byly připraveny a do nabídky by jen promítly případné změny. Projektový manažer David Vrána řekl, že firma by ušetřila hodně času i nákladů, protože řadu potenciálních problémů odhalila nyní při zkušební výrobě.

Moduly se přitom můžou uplatnit na všech projektech pro tento typ reaktoru v Evropě, Africe i na Blízkém a Středním východě.

„V současné době se například připravuje projekt AP1000 v Bulharsku, Polsku a Velké Británii," uvedl Vrána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků