Hlavní obsah
Řada Venezuelanů si u hranic s Kolumbií poblíž města Cúcuta vydělává nošením těžkých nákladů. Foto: Rafael Urdaneta, ČTK/AP

Venezuela opět zvyšuje minimální mzdu. Stačí sotva na čtyři kuřata

Venezuela kvůli obří inflaci prudce zvýší minimální mzdu na 300 000 bolívarů, což je zhruba 15 dolarů (350 Kč). Oznámil to na Twitteru socialistický zákonodárce Francisco Torrealba. Kritici však neočekávají, že by tento krok pomohl nějakým způsobem zmírnit problémy obyvatel v zemi zmítané krizí.

Řada Venezuelanů si u hranic s Kolumbií poblíž města Cúcuta vydělává nošením těžkých nákladů. Foto: Rafael Urdaneta, ČTK/AP
Venezuela opět zvyšuje minimální mzdu. Stačí sotva na čtyři kuřata

V letošním roce to bude již třetí zvýšení minimální mzdy. Kdysi bohatá země produkující ropu se propadla do hluboké ekonomické krize a trápí ji vysoký růst cen, takzvaná hyperinflace.

Oznámení okamžitě vyvolalo reakci kritiků vlády, podle nichž tento krok postrádá doprovodná opatření, která by stabilizovala ekonomiku a zastavila prudký růst cen. V září stálo celé kuře v supermarketu 80 000 bolívarů (96 Kč). Minimální mzda tedy vychází na koupi 3,75 kuřete.

Poslední navýšení minimální mzdy je více než trojnásobné, polovina, tedy 150 000 bolívarů, se ale vyplácí v potravinových lístcích zvaných ve španělštině „cesta ticket socialista” (volně přeloženo „socialistický lístek na nákupní košík”). Za ty je možné nakupovat za dotované ceny, ale jen omezené množství potravin. Lístky je zakázané mezi lidmi směňovat, kvůli kontrole na nich jsou uvedená čísla dokladu totožnosti pracovníka.

„Nadále se vysmívají pracujícím lidem,” prohlásil lídr opozice Juan Guaidó, kritik socialistické vlády prezidenta Nicoláse Madura. Upozornil také na to, že Maduro sám rozhodnutí neoznámil.

Guaidó se letos pokusil sesadit Madura za podpory USA a více než 50 dalších zemí. Madurovi se však podařilo udržet si moc s pomocí armády a zemí, jako je Kuba, Čína a Rusko.

Analytik konzultační společnosti IHS Global Insight Diego Moya-Ocampos prohlásil, že další zvýšení mezd bude mít jen krátkodobý pozitivní vliv na většinu Venezuelanů, kteří trpí nedostatkem potravin, léků a benzinu. Rostoucí inflace sníží jejich mzdy v bolívarech na ekvivalent několika dolarů a vláda zvýšení mezd zřejmě načasovala před období svátků, aby se tak vyhnula protestům, dodal.

„Je to snaha hodit peníze do ulic, aby se lidi dostali do svého druhu večírkové nálady,” řekl analytik. „Ve skutečnosti to bude tlačit inflaci ještě více vzhůru, systematicky podkopávat kupní kapacitu pracujících.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků