Hlavní obsah
Sklizeň banánů v Kolumbii. Foto: Profimedia.cz

V Kolumbii se šíří nebezpečná nákaza banánů. Ovoce může zdražit i v Česku

Kolumbie, jeden z největších světových pěstitelů banánů, vyhlásila stav nouze kvůli šíření nebezpečné nákazy plísní, která se šíří na banánových plantážích na severu země. Informoval o tom list La Vanguardia. Pokud se nemoc nepodaří zkrotit, povede ke zdražování banánů i v Česku.

Sklizeň banánů v Kolumbii. Foto: Profimedia.cz
V Kolumbii se šíří nebezpečná nákaza banánů. Ovoce může zdražit i v Česku

Jedná se o takzvanou panamskou nemoc, což je plíseň, která napadá a likviduje banány. Podle listu je velmi nebezpečná a v minulosti způsobila velké ztráty pěstitelům banánů v jižní Asii nebo Africe.

Plíseň už v Kolumbii poničila stovky hektarů banánové úrody. Nemoc se projevuje tak, že banánovníkům nejprve začnou žloutnout listy a pak rostlina uhyne.

„Kolumbie je přitom největším vývozcem banánů do ČR. Už nyní přitom banány v Česku citelně zdražují, kilogram momentálně vyjde na zhruba 33 korun. Navíc Kolumbie sousedí s Ekvádorem, což je největší světový vývozce banánů vůbec. Plíseň se může rozšířit právě i do Ekvádoru a dalších zemí Latinské Ameriky,“ uvedl ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Napadá nejoblíbenější odrůdu

O tom, jak zamezit šíření nákazy, diskutovali ministři zemědělství začátkem měsíce na schůzce v hlavním městě Ekvádoru, Quitu. Kolumbie nyní například přispívá malým zemědělcům na lepší dezinfekci strojů a oděvů, opatření probíhají i na letištích a v přístavech. Šíření nemoci monitorují letecké snímky.

Plíseň napadá i banány odrůdy Cavendish. To je problém, neboť bezmála polovina světové produkce banánů je právě této odrůdy. Fakt, že z více než tisícovky různých odrůd banánů, které na světě existují, zrovna Cavendish takto dominuje, snižuje diverzitu a usnadňuje to šíření nákazy. Kde se plíseň rozšíří, tam nerostou banány až 30 let, protože plíseň zůstává v půdě.

„Pokud by se plíseň kolumbijským úřadům nepodařilo zkrotit, což v tuto chvíli rozhodně nelze vyloučit, zákonitě by kvůli slabší úrodě nastal citelný růst cen konzumních banánů, a to i v Česku,“ dodal Kovanda.

Přitom od počátku letošního roku už kilogram banánů zdražil o třináct procent, meziročně jsou banány dražší dokonce o šestnáct procent. Fatální šíření nákazy může vést podle analytika v krajním případě ke zdražení banánů v ČR o další desítky procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků