Hlavní obsah
Čínská hvězda Wang I-po přerušila veškerou spolupráci s Nike. Interpretovi se nelíbí postoj Nike k problematice Ujgurů. Foto: Profimedia.cz

V Číně bojkotují H&M a Nike. Kvůli Ujgurům

Postoj oděvních společností H&M a Nike k nucené práci čínských Ujgurů vyvolal vlnu odporu ze strany čínského establishmentu. Obě značky se staly terčem mediálních útoků a řada e-shopů sáhla k vyřazení jejich zboží z nabídky. Informoval o tom server listu Financial Times.

Čínská hvězda Wang I-po přerušila veškerou spolupráci s Nike. Interpretovi se nelíbí postoj Nike k problematice Ujgurů. Foto: Profimedia.cz
V Číně bojkotují H&M a Nike. Kvůli Ujgurům

Pokud uživatel zadá název švédské značky H&M do vyhledávání dvou největších čínských online obchodů s oděvy T-mall a JD.com, nenajde žádný výsledek. Na mapových aplikacích Baidu a Gaode zase nelze najít jakékoliv výsledky při zadání dotazu na kamenné prodejny H&M.

Útok na značku H&M zahájila Čínská komunistická liga mládeže, mládežnické křídlo vládnoucí Komunistické strany Číny. Liga ve svém prohlášení švédskou značku obvinila z toho, že bojkotuje bavlnu z provincie Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů. Ti jsou často umisťováni do „převýchovných” internačních táborů.

V rámci výzev k bojkotu obou značek se objevuje heslo „Podporujte bavlnu ze Sin-ťiangu”.

Útok zahájila komunistická mládež

Australský think-tank Australian Strategic Policy Institute (ASPI) loni v březnu poukázal na to, že H&M mohl těžit z nucené práce v Číně. Řetězec v reakci vydal prohlášení, kde vyjádřil znepokojení nad těmito informacemi.

Kromě toho H&M přerušilo spolupráci s dodavatelem Huafu. Společnost do té doby využívala služeb jeho továrny ve východní provincii Če-ťiang. Popřela nicméně, že by využívala služeb tohoto dodavatele v dotčené provincii Sin-ťiang.

Čínská tvář Nike dává od značky ruce pryč

Americká společnost Nike vyjádřila znepokojení nad zprávami o nucené práci v Sin-ťiangu teprve před měsícem.

V reakci na to čínský popový interpret Wang I-po, který je tváří značky v Čínské lidové republice, oznámil, že končí veškerou spolupráci s Nike.

Přeškolování, nebo genocida?

V posledních měsících přibývají svědectví z čínských táborů například o nucené sterilizaci ujgurských žen. Čína hovoří o přeškolování, v rámci něhož se snaží Ujgury seznamovat s jazykem a kulturou etnických Číňanů.

Obhájci lidských práv se však obávají, že dochází k postupnému potlačování ujgurské kultury a jejich jazyka. Kanadský parlament a americké ministerstvo zahraničí prohlásily tento proces za genocidu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků