Hlavní obsah
Změna amerického HDP Foto: Martin Havelka, Novinky

Už tak rekordní čtvrtletní růst americké ekonomiky byl ještě lepší

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zaznamenala meziroční pokles o 2,6 procenta. Oproti druhému čtvrtletí letošního roku tamní hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 8,2 procenta. Vyplývá to ze třetího odhadu, který v úterý zveřejnil americký úřad pro ekonomickou analýzu (Bureau of Economic Analysis, BEA).

Změna amerického HDP Foto: Martin Havelka, Novinky
Už tak rekordní čtvrtletní růst americké ekonomiky byl ještě lepší

Oba údaje jsou oproti předchozímu odhadu o 0,1 procentního bodu lepší.

Při převedení výkonu ekonomiky v tomto čtvrtletí do celého letošního roku, což je tradiční americký způsob analýzy, došli experti k růstu ekonomiky o 33,4 procenta. V předchozím odhadu bylo toto číslo o dva procentní body nižší.

V minulém čtvrtletí z tohoto výpočtu vyplynul pokles HDP o 31,4 procenta. O těchto číslech referují americká média. Evropské státy ale tuto metodiku zpravidla nepoužívají.

Poslední dva čtvrtletní propady amerického HDP byly nejmarkantnější od krizového roku 2008. Aktuální čtvrtletní růst je naopak nejrychlejší v poválečné historii USA, kdy statistici tato data sledují. To je však do značné míry dáno nízkou srovnávací základnou v důsledku předchozího propadu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své prognóze počítá s propadem americké ekonomiky za celý letošní rok o 4,3 procenta. Příští rok potom MMF předpokládá oživení – americký HDP by měl růst o 3,1 procenta.

Americký Kongres v úterý schválil balíček na podporu ekonomiky v objemu 900 miliard dolarů (zhruba 19,4 bilionu korun). Zahrnuje například jednorázový příspěvek 600 dolarů (12 900 korun) pro většinu Američanů nebo zvýšení podpory v nezaměstnanosti o 300 dolarů (6450 korun týdně).

Peníze dále mají směřovat na podporu dopravy, zdravotnictví, malých podniků nebo distribuci vakcíny proti koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků