Hlavní obsah
Americká stíhačka F-15E Strike Eagle nad Afghánistánem Foto: Profimedia.cz

USA chystají obří kontrakt na zbraně

Americké zbrojařské koncerny by měly dodat do Saúdské Arábie v průběhu pěti až deseti let zbraně za 60 miliard dolarů (asi 1,15 biliónu korun). Půjde o jeden z největších amerických kontraktů vůbec, jak uvádí deník Wall Street Journal (WSJ).

Americká stíhačka F-15E Strike Eagle nad Afghánistánem Foto: Profimedia.cz
USA chystají obří kontrakt na zbraně

Podle WSJ bude o celé věci v nejbližší době americká vláda informovat Kongres, problémy se schválením se neočekávají. Saúdská Arábie, jeden z největších kupců zbraní na světě, odebere 84 stíhacích letounů typu F-15 a 178 vrtulníků. Americké firmy kromě toho zmodernizují dalších 70 stíhaček.

Jak připomíná WSJ, Spojené státy patrně nedodají nejmodernější verzi svých stíhacích letounů, navíc dodané stroje nebudou s plnou výzbrojí. Za tímto krokem stojí obavy Izraele o vlastní bezpečnost. USA se totiž zavázaly židovskému státu, že ho budou o kontraktech tohoto typu informovat, a v této souvislosti může americký Kongres dokonce sáhnout k zablokování.

Omezení íránského vlivu a zajištění pracovních míst

Spojené státy vysvětlují tuto obrovskou dodávku jako páku na Írán a omezení jeho vlivu v blízkovýchodním regionu. Připomínají íránské aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní, na jejichž výzkumu země pracuje pod rouškou civilního využití atomové energie. Sankce proti Íránu v této souvislosti zpřísnily i OSN a Evropská unie (EU).

Podle amerického deníku si domácí zbrojovky mohou přijít na další obrovské peníze, neboť Saúdská Arábie vážně uvažuje i o modernizaci námořních sil.

Zástupci amerických zbrojařských firem se v této souvislosti nechali slyšet, že dohody se Saúdskou Arábií mohou ve střednědobém horizontu zajistit přibližně 77 000 pracovních míst až ve čtyřech desítkách federálních států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků