Hlavní obsah
Švédská mediální společnosti Modern Times Group (MTG) prodala poloviční podíl v české FTV Prima Holding firmě Denemo Media. Foto: Milan Malíček, Právo

Švédi prodali podíl v FTV Prima. Většinovým vlastníkem se stal Ivan Zach

Švédská mediální společnost Modern Times Group (MTG) prodala poloviční podíl v české FTV Prima Holding firmě Denemo Media. Tu spoluvlastní podnikatel Ivan Zach, který už v TV Prima držel padesátiprocentní podíl. Stal se tudíž většinovým vlastníkem této komerční televize. Celková hodnota Primy se odhaduje na 237,4 miliónu eur (6,4 miliardy korun).

Švédská mediální společnosti Modern Times Group (MTG) prodala poloviční podíl v české FTV Prima Holding firmě Denemo Media. Foto: Milan Malíček, Právo
Švédi prodali podíl v FTV Prima. Většinovým vlastníkem se stal Ivan Zach

Denemo Media je společným podnikem mezi Denemo Investment a Ges Media Asset. Denemo Investment je dceřinou firmou skupiny Alphaduct, kterou vlastní český podnikatel Vladimír Komár. Ges Media Asset je součástí finanční skupiny Ges podnikatele Ivana Zacha, která již vlastní v FTV Prima Holding podíl 50 procent.

Dohodu musejí schválit antimonopolní úřady, její dokončení se čeká v prvním čtvrtletí. MTG chce zisk z prodeje použít na zvýšení svého podílu ve firmě InnoGames, která se zabývá on-line hrami, z 21 procent na 51 procent.

Ivan Zach je český podnikatel, který je podle Forbesu 38. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 4,7 miliardy korun. Kromě skupiny Ges vlastní i síť rozhlasových stanic – Kiss, Country, Beat, Spin, Radio 1, ale i společnost ZVVZ Milevsko vyrábějící vzduchotechniku nebo pražské kancelářské centrum Crystal u stanice metra Želivského.

Televize Prima

Prima vysílá v Česku od června 1993, tehdy to bylo pod názvem FTV Premiéra. Její rozjezd zbrzdil nástup konkurenční televize Nova v roce 1994. Nyní má FTV Prima v Česku pět stanic a jednu na Slovensku.

Sledovanost kanálů Primy podle údajů ATO - Nielsen Admosphere v roce 2016 dosahovala 22 procent, zatímco konkurenční skupinu Nova sledovalo 29 procent diváků a Českou televizi 31. Za rok 2015 skupina FTV Prima zvýšila zisk o 48 procent na 298,3 miliónu korun. Tržby stouply o sedm procent na 2,8 miliardy korun.

MTG koupila poloviční podíl v FTV Prima Holding v roce 2005 za 87 miliónů eur. Celková návratnost investice, včetně dividend a prodejní ceny, by měla v průměru dosáhnout 1,6 miliardy švédských korun (4,6 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků