Hlavní obsah
 

Strategický most na Krym postaví firma Putinova důvěrníka

Ruská vláda svěří stavbu mostu z Ruska na anektovaný poloostrov Krym společnosti, kterou vlastní miliardář Arkadij Rotenberg. Ten je považován za důvěrníka ruského prezidenta Vladimira Putina – zná se s ním již od dětství. Rotenberg je také na seznamu západních sankcí, píše agentura Reuters.

 
Strategický most na Krym postaví firma Putinova důvěrníka

Premiér Dmitrij Medvěděv podepsal vládní nařízení, které svěřuje stavbu mostu z Ruska přes Kerčský průliv na Krym společnosti Strojgazmontaž (SGM). V té vlastní Rotenberg 51 procent akcií.

Odhaduje se, že stavba mostu bude stát více než 228 miliard rublů (asi 81 miliard korun). Most by měl být postaven do konce roku 2018. Experti předpokládají, že se stavba nejspíše protáhne a prodraží.

Miliardář Arkadij Rotenberg je také prezidentem hokejového klubu Dynamo Moskva.

Foto: Profimedia.cz

Moskva anektovala Krym loni v březnu po referendu. Rusko ovšem nemá přímé spojení s Krymem a plavbu trajektů mezi ruskou pevninou a poloostrovem často narušují bouře, řádící v průlivu.

Znají se z juda

Rotenberg přišel o část svého jmění kvůli zařazení na "černou listinu" v rámci západních sankcí proti Rusku, které mají Moskvu přimět ke změně politiky vůči Ukrajině. Spekuluje se o tom, že stavba má podnikateli tyto škody kompenzovat.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Rotenberg býval v mládí Putinovým partnerem v judu, tvrdí však, že za úspěchy v podnikání nevděčí této známosti. Společnost SGM vznikla v roce 2008 odprodejem částí státního Gazpromu a vzápětí získala od vlády a Gazpromu miliardové zakázky na stavby plynovodů.

"Je to každopádně obtížný projekt, a to i čistě technologicky, ale tím je i zajímavý. Při tom všem je to pro mne dobrý příběh. Jsem rád, že vláda rozhodla kladně," řekl Rotenberg listu Kommersant. Ujistil, že mu nejde o to, aby na stavbě vydělal, ale chápe ji jako svůj "příspěvek k rozvoji země".  Dodal, že most nebude financovat, to si plně vezme na starost státní rozpočet. O dodavatelích prý jedná s tureckými a jihokorejskými firmami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků