Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ

Ruský Rosatom projevil zájem postavit nový jaderný blok v Česku

Ruská státní společnost Rosatom má zájem postavit nový jaderný blok v Česku. Firma zareagovala na poptávku českého státu, která vzešla od ministerstva průmyslu (MPO). Informace ruské agentury TASS v úterý ČTK potvrdil Leoš Tomíček, viceprezident společnosti Rusatom Overseas. Plán schválený vládou počítá s tím, že by se zatím stavěl jeden blok v Dukovanech a jeden v Temelíně.

Jaderná elektrárna Dukovany Foto: ČEZ
Ruský Rosatom projevil zájem postavit nový jaderný blok v Česku

„Není to oficiální nabídka, jde o odpověď na informační požadavek,” řekl Tomíček.

MPO minulý týden bez bližších podrobností uvedlo, že ČR oslovila kvůli dostavbě deset společností, zájem poskytnout informace jich projevilo šest. S nimi ČR nyní jedná. Odpovědi od firem, které se budou týkat technického řešení stavby, česká strana očekávala do konce října. „Je to více než tisíc stránek,” dodal Tomíček.

Česká vláda loni v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Ministerstvo průmyslu čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.

V médiích se objevila informace, že Číňané požadují po české vládě slib, že některá z tamních firem dostane zakázku na dostavbu jaderného bloku v Česku automaticky, bez výběrového řízení. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) to však popřel. [celá zpráva]

Podle ČEZu by bylo jednodušší výstavbu nového jaderného bloku realizovat pomocí mezivládní dohody než tendru. Podobný způsob už použilo Maďarsko.

Podle českého vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera ale stát nemůže v tuto chvíli preferovat jakoukoli variantu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků