Hlavní obsah
Vývoj kurzu rublu k dolaru Foto: David Ryneš, Novinky

Rubl znovu rekordně oslabuje, Moskva slibuje opatření k jeho záchraně

Ruský rubl v pondělí prudce oslabil o víc než dvě procenta až na 71 RUB/USD. Blíží se tak historickým minimům z přelomu roku, kdy v Rusku zuřila měnová krize, upozornila agentura Bloomberg.

Vývoj kurzu rublu k dolaru Foto: David Ryneš, Novinky
Rubl znovu rekordně oslabuje, Moskva slibuje opatření k jeho záchraně

Ruská měna oslabuje i vůči společné evropské měně. Za euro Rusové platí 81,50 rublu.

Ruská vláda a centrální banka připravují opatření na podporu oslabujícího rublu v podobě zvýšeného prodeje deviz na ruském trhu, řekl v sobotu ruský premiér Dmitrij Medvěděv.

"Přirozeně pomůžeme centrální bance z hlediska dodatečného přísunu zahraničních měn," řekl Medvěděv podle agentury Reuters. "V příštích dnech zahájí naši největší vývozci prodeje deviz, což ovlivní kurz rublu," dodal.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ruský rubl zaznamenal rekordní propad

Video: Reuters

Ruskou měnu sráží zejména propad cen ropy a zesílený pokles ruské ekonomiky (ve druhém čtvrtletí meziročně o 4,6 procenta). Světové ceny ropy v pondělí sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku a navázaly tak na propad z předešlého týdne. Ropný trh nadále srážejí obavy, že zpomalující čínská ekonomika povede k slabší poptávce po této strategické surovině, které je na globálním trhu již nějakou dobu nadbytek.

Vedle klesajících cen ropy ruské hospodářství zasáhly sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků