Hlavní obsah
Matúš Lányi - Summer 4 Foto: foto archív autora

Ropa překonala hranici 51 dolarů za barel

Cena americké lehké ropy West Texas ve středu ráno začala znovu stoupat a v poledne se dostala už na 51,48 dolarů za barel. Na nejvyšší ceně v historii vyskočila i severomořská ropa Brent. V porovnání s úterním večerem cena barelu stoupla o 40 centů na 47,50 dolarů.

Matúš Lányi - Summer 4 Foto: foto archív autora
Ropa překonala hranici 51 dolarů za barel

Burzy navíc ovlivnila zpráva z Nigérie, kde odbory pohrozily, že o víkendu přeruší produkci, jestliže vláda nesníží ceny paliv.

Dlouhodoběji za vyššími cenami stojí obnova zařízení na těžbu a zpracování ropy v Mexickém zálivu. Kvůli hurikánu Ivan je řada těžebních firem stále nucena omezovat provoz a obnova je pomalejší, než se předpokládalo.

Zásoby ropy a ropných produktů jsou navíc v USA o čtyři procenta nižší než před rokem. Některé země sice těží dodatečnou ropu, většinou jde ale o těžkou sirnou surovinu, na jejíž zpracování nejsou rafinerie na východě USA uzpůsobeny.

Ceny zvyšuje i nadcházející zima

Na severní polokouli, kde leží většina nejvyspělejších zemí, navíc začíná zima a poptávka po ropných produktech tudíž roste. Nakupuje se hlavně topný olej.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v září těžila 30,15 miliónu barelů za den, což představuje nové 25leté maximum. Proti srpnu se celková produkce v zemích kartelu zvýšila o 690 tisíc barelů za den.

O nárůst ropné produkce se v kartelu postaral Irák, který zvýšil vývoz ropy na poválečné maximum po opravách zařízení, které byly poškozeny sabotážemi. Na plný výkon těžili ropu i další členové organizace

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků