Hlavní obsah
Pro naplnění nádrže budou muset sáhnout řidiči hlouběji do kapsy. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Řidiči si u pump opět připlatí, víc zdražuje nafta

Nedávné zlevnění benzínu a nafty bylo pouze přechodné, údaje z uplynulého týdne ukázaly opětovný růst cen, přičemž rychleji zdražovala nafta. Zatímco Natural 95 v průměru zdražil o devět haléřů na 35,04 koruny za litr, palivo pro diesely bylo dražší o 16 haléřů a stálo v průměru 34,37 koruny za litr. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Pro naplnění nádrže budou muset sáhnout řidiči hlouběji do kapsy. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Řidiči si u pump opět připlatí, víc zdražuje nafta

Mírně stoupla také cena benzínu Special 91, a sice o haléř na průměrných 33,72 koruny za litr. Naopak o tři haléře levnější byl plyn LPG, který se tak prodával za průměrných 17,26 Kč/l.

Ceny pohonných hmot pravidelně sleduje i společnost CCS. Podle jejích pondělních údajů Natural 95 zdražil v průměru o deset haléřů na 34,95 koruny za litr a nafta stoupla o dva haléře na 34,16 Kč/l.

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum byl růst způsoben zdražením komodit na burze v Rotterdamu. Zároveň podle něj zlevnění brání vyšší distribuční marže. "Koruna vůči americkému dolaru posílila. Díky tomu bychom se v následujících dnech mohli dočkat mírného zlevnění. Navíc zde stále existuje prostor pro pokles distribučních marží," uvedl.

Podle analytika Jana Lenera ze společnosti Broker Consulting je dlouhodobý růst cen patrný i v meziročním srovnání. "Před rokem nakupovali motoristé litr benzinu a nafty v průměru o tři koruny levněji. V současné ekonomické situaci, která bude přetrvávat několik dalších let, je třeba počítat s tím, že ceny některých komodit a energií se budou chovat nevyzpytatelně a rapidní výkyvy mohou nastat jak směrem nahoru, tak dolů," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků