Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: John Kolesidis, Reuters

Řecko má horší deficit, než činily odhady

Řecko loni mělo rozpočtový deficit 15,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je mnohem horší výsledek, než činily dosavadní odhady. Oznámil to v pondělí statistický úřad Evropské unie Eurostat. Ten přepočítával data, která předtím několikrát změnil řecký statistický úřad. Zatím poslední oficiální údaj z letošní dubna hovořil o deficitu 13,6 procenta HDP.

Ilustrační foto Foto: John Kolesidis, Reuters
Řecko má horší deficit, než činily odhady

Celkové zadlužení Řecka na konci loňského roku podle zjištění Eurostatu dosahovalo 126,8 procenta HDP, což je také horší výsledek. Údaje z letošního dubna ještě naznačovaly, že loňské zadlužení Řecka činilo 115,1 procenta HDP.

Vyšší deficit podle agentury Reuters Aténám patrně znemožní splnit slib, podle něhož má Řecko letos rozpočtový deficit snížit na 8,1 procenta HDP. Řecko dalo Evropské unii slib letos na jaře výměnou za přijetí pomoci ve výši až 110 miliard eur (asi 2,7 biliónu Kč).

Eurostat zároveň zjistil, že Řecko si hůř, než dosud uvádělo, vedlo také v letech 2008, 2007 a 2006. Tedy ve všech letech, která Eurostat přepočítával.

Státní bankrot na obzoru

Jak se vyjádřil pro portugalský list Jornal de Negócios šéf prestižního německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn, Řecko by mělo přistoupit k restrukturalizaci dluhů, protože jeho úroková zátěž je dlouhodobě neudržitelná.

To podle Sinna v podstatě znamená vyhlášení státního bankrotu. K tomuto kroku by se mělo Řecko odhodlat, přestože dopady rozhodnutí pocítí zejména německé a francouzské banky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků